Děti a kuchyně – jak je udržet v bezpečí?

Děti milují, když mohou napodobovat své rodiče a hrát si na dospělé. Při mnoha činnostech navíc rády asistují – od úklidu domácnosti až po přípravu oběda, fungují jako výborní nosiči, chystači či podavači. Rozvíjí si tak své motorické dovednosti, fantazii, soustředěnost i kreativitu. Některé činnosti však pro ně mohou být docela rizikové a nebezpečné. Třeba ty, které se odehrávají v kuchyni. Právě tady na ně totiž číhá celá řada nástrah. Jak tedy dítko zapojit, ale zároveň ho udržet v bezpečí?

 

Zvolte vhodné pomůcky

Dejte vašemu potomkovi do ruky takové pomůcky, které jsou adekvátní jeho věku. Malí kuchtíci se mohou pustit do vykrajování těsta – ponechte jim při tom volnost i prostor pro jejich představivost a kreativitu. Nadšení budou také z vařečky, jakékoli míchání totiž přímo milují. Starším dětem můžete svěřit i tupý nůž, ale při práci s ním je opravdu bedlivě hlídejte. Zvládnou také natlouct koření v hmoždíři, namazat chleba či pomáhat s vážením ingrediencí. Dovolit jim můžete také přípravu jednohubek nebo zdobení těsta, při nichž se uplatní jejich fantazie.

 

Přizpůsobte dětem tempo

Ačkoli by vám šla práce bez dětí mnohem rychleji a nemáte času nazbyt, nikam nespěchejte. Za ten čas a nervy to stojí, užijete si totiž s potomkem krásné chvíle, na které budete oba rádi vzpomínat. A navíc pokrmy, s jejichž přípravou děti samy pomohou, jim budou chutnat daleko více. Přizpůsobte vaše tempo tomu jejich a uvidíte, jak budou nadšené. Při práci nezapomeňte všechno důkladně komentovat, ať děti ví, co děláte, jaké používáte postupy i suroviny. V kuchyni je učte také pořádku – utřít po sobě pracovní desku nebo umýt nádobí určitě hravě zvládnou.

 

Pořiďte jim vlastní kuchyňku

Pokud máte obavy vaše malé ratolesti do kuchyně pustit, pak jim pořiďte jejich vlastní dětskou kuchyňku. V ní mohou plnohodnotně napodobovat vše, co se jim zamane, a vy se nemusíte bát, že by si nějak ublížily. Moderní kuchyňky pro děti si v ničem nezadají s těmi opravdovými. Vybavené bývají těmi nejmodernějšími spotřebiči, nádobím i velkým množstvím potravin, ze kterých se dá vytvořit spousta lákavých dobrot. Mezi nejoblíbenější a nejžádanější patří kuchyňky se zvuky, které vydávají reálné tóny při vaření a pečení. Malé ratolesti se tak budou cítit jako opravdoví šéfkuchaři!