Opalování má zelenou, ale jen to bezpečné!
4 min. čtení

Opalování má zelenou, ale jen to bezpečné!

Léto se nezadržitelně blíží a s ním i čas dovolených. Ještě než vyrazíte s rodinou k moři, zopakujte si, jak chránit citlivou dětskou pokožku před intenzivními slunečními paprsky. Pravděpodobně tušíte, že péče musí být ještě o něco důkladnější než u dospělých – máte pravdu, je to skutečně tak. Následující soubor tipů vám navíc přijde vhod i v případě, že se letos nechystáte nikam daleko. Sluníčko dokáže pořádně potrápit i ve středoevropských podmínkách a vlny tropických veder zde nejsou v posledních letech nijak výjimečné.

Ačkoliv je pro lidi pobyt na sluníčku pozitivní z hlediska stimulace kůže k produkci důležitého vitamínu D (napomáhá ke správnému vývoji kostí, prospívá psychice atd.), měli bychom se řídit známým rčením “čeho je moc, toho je příliš”. Opékat se po několik hodin v nejprudším žáru nemá se zdravým opalováním vůbec nic společného. Naopak může skončit nepěknou spáleninou, která je nejen bolestivá, ale i velmi nebezpečná. Sluneční paprsky mohou poškodit kožní buňky a způsobit degenerativní změny, rakovinu kůže a vznik nádoru.

Odborníci se shodují na tom, že optimální doba strávená na sluníčku by neměla překročit několik desítek minut, a to navíc pouze za předpokladu, že se budete řídit určitými pravidly.

 

Ve které denní době se není vhodné opalovat?

Největší chybou je chytat bronz v době mezi 11. až 14. hodinou. Právě tehdy jsou sluneční paprsky nejintenzivnější a představují největší riziko. Bohužel, právě v tomto rozmezí bývá u vody nejvíce lidí. Rozum nemají ani maminky malých dětí, které touží po krásném opálení. Myslí si, že se kůže v největším žáru opálí dohněda nejrychleji, ovšem ve skutečnosti tomu tak není. Nenecháte-li si poradit a opustíte-li bezpečí stínu dříve, než je doporučováno, nezapomeňte děti důkladně namazat kvalitním krémem na opalování.

 

Jak je to s opalovacími krémy a UV faktorem?

Na trhu je široké spektrum přípravků a není snadné se v nich zorientovat. Základní pravidlo při výběru opalovacího krému zní – nešetřete na kvalitě a pořiďte pro sebe a své děti tu nejlepší ochranu. Především pak v případě, že patříte k lidem světlého fototypu. Osoby se světlou pletí by se měly chránit krémem s faktorem SPF 50, a to nejen u moře.

Ochranu před slunečními paprsky vyžadují také rty. Proto byste měla mít vždy po ruce balzám s ochranou proti UV záření.

 

 

Opalovací krémy a malé děti

Děti ve věku do jednoho roku mají velmi citlivou pokožku, která neprodukuje téměř žádný pigment. Opalovací krémy jsou zpravidla určeny pro děti starší šesti měsíců – menší děti by neměly být vystaveny přímému slunci vůbec a je vhodné je chránit oblečením s dlouhými rukávy a nohavicemi.

Děti starší šesti měsíců již na sluníčku být mohou, ale pouze na krátkou dobu a s adekvátní ochranou.

Chcete-li mít jistotu, že svým nejbližším poskytnete lepší ochranu před spálením, pořiďte si krémy na opalování z řády Photoderm od Biodermy. Známý výrobce nabízí i produkt určený pro malé děti. Najdete ho pod názvem Photoderm Kid a neobsahuje parabeny, oktokrylen a parfemace. Naopak počítejte s voděodolností a fotostabilitou. Výrobek je navíc hypoalergenní a nekomedogenní.

S Biodermou si nyní můžete zasoutěžit o novinku v podobě opalovací mlhy s SPF 30. Stačí správně odpovědět na několik otázek o opalování a mít trochu pověstného štěstí.