Poradíme vám, co s dětmi během deštivých dnů o prázdninách

Nejen o prázdninách, ale i během školního či školkového roku se hodí rady, co s neposednými dětmi, které jsou dlouho doma nemocné nebo kvůli dešti, případně z jiného důvodu nemohou ven. Zabavit malé děti je velmi jednoduché a nemusíte k tomu použít jedinou elektronickou hračku, tablet, mobil ani počítač. Stačí trocha vaší trpělivosti, kdy si s dětmi sednete, pobavíte se společně a s trochou štěstí už se následně zabaví samy.

 

Učení trpělivosti a soustředěnosti bez mobilů a tabletů

V prvé řadě musejí chtít si hrát hlavně rodiče. Ne se dětí zbavit, aby „od nich byl chvíli pokoj“, ale naopak. Najít si zábavu, u které se společně nasmějí, možná se i povztekají a trochu pohádají. Ale ani trocha umírněného vzteku při hře není pro výchovu do života na škodu. K takovým hrám patří osvědčené Člověče, nezlob se, kostky, karty, pro starší děti je na trhu mnoho deskových her: Aktivity, Česko, Monopoly a spousta dalších.

 

Deskové hry, karty, kostky i puzzle

K herním činnostem na doma, jež vyžadují udržení pozornosti, cvičí jemnou motoriku a učí sebeovládání, patří skládání puzzle. Samozřejmě nenecháme tříleté dítě skládat obraz vikinské lodi na rozbouřeném oceánu o 5000 dílcích. Pro malé děti jsou určena prostorová puzzle, 3D puzzle, starší rošťáci v předškolním věku zvládají dětské puzzle 100 dílků a více. Nejprve děti navádíme, jakým způsobem postupovat, jak si kostky-puzzle prohlédnout podle předlohy a podle ní poskládat správný obrázek.

 

Nejnáročnější puzzle pro mládež a dospělé

U školáků a mládeže, kteří si libují v dlouhém vysedávání, uspějeme s puzzle s několika tisíci dílků. Bude to pro ně práce zdlouhavá, až několikatýdenní či měsíční, ale s výsledkem budou spokojeni natolik, že si budou chtít hotové veledílo zapaspartovat a vyzdobit si jím pokojíček. A pro zkoušku trpělivosti mohou dostat pod stromeček puzzle 5000 dílků. Hodně zdaru, vám-rodičům i dětem!