Zapojte děti do přípravy jídla

Když vaříte, většinou mnoho věcí děláte automaticky nebo nad nimi prostě nemusíte přemýšlet. Vaříme často tak nějak po paměti, víme, kde se nachází jaká surovina a co budeme potřebovat. Pomoc dětí v kuchyni tak můžeme vnímat spíše jako zdržování než skutečnou pomoc a nebo nás prostě jen nenapadne je zapojit. To je ale velká škoda.

Už opravdu malé děti se chtějí zapojovat do dění, napodobovat a pomáhat. Samozřejmě jim nedáme do ruky ostrý nůž a za úkol nakrájet cibuli, ale určitě najdeme činnost, se kterou nám pomoci mohou a cítit se tak užiteční. Ty úplně nejmenší pomocníky zabavte s jejich vlastní sadou pro malé kuchařky, kde mohou mimo hlavní dění zdobit ovocem koláč nebo válet těsto. Výhoda je, že se vám nebudou plést pod nohama a přitom budou mít pocit, že jsou důležité.

Starší děti můžete bez obav nechat nastrouhat sýr, míchat pomazánky, rozvalovacím válečkem připravovat placky nebo mazat jednohubky a další jednodušší úkony, které s ohledem na svůj věk zvládnou v pohodě a bez zranění. Pokud budou chtít pomáhat i u sporáku, nikdy je nenechávejte samotné a vždy je mějte pod dohledem, aby nehrozilo opaření.

V mnoha kuchařkách najdete i recepty, které s drobnou pomocí rodičů zvládnou právě děti. Z takového jídla pak mají mnohem větší radost a vy jim samozřejmě drobné chybičky odpusťte. Nechte je pomáhat, ukazujte krásy vaření a vytváření jídla, zdobení talíře i tu práci, která za nedělním rodinným obědem stojí. V jejich snaze být užitečný v kuchyni budou skvělými pomocníky i drobné kuchyňské potřeby, které od roku 1919 vyrábí česká firma Blex a určitě jste tak s nimi své kuchařské zkušenosti sbírali i vy. Třeba zrovna vaši ratolest začne vaření bavit a až bude starší, připraví vám několikachodové menu nebo se stane špičkovým kuchařem. I ti totiž začínali jako děti v kuchyni u maminky.