Jak efektivně převážet kola v osobním autě?
3 min. čtení

Jak efektivně převážet kola v osobním autě?

Každý, kdo se kdy zamiloval do cyklistiky, to dobře zná. Nejprve se dostavuje nadšení, které po pár týdnech až měsících začne nahrazovat znudění. Důvodem však není neochota šlapat do pedálů, ale neustále to samé prostředí.

Jednoduše řečeno, když jezdíte neustále zhruba padesát kilometrů okolo svého bydliště, dříve nebo později se vám okolí prostě okouká a chcete změnu. Proto stále více cyklistů prostě naloží svá kola do auta a berou je někam dál do pro ně neprobádaných míst.

Cyklostezek je u nás i v blízkém zahraničí dost

Cykloturismus je běžný nejen ve světě, ale i u nás. Může za to setrvalý nárůst cyklostezek, jež se často nacházejí i ve velmi pěkných lokalitách, co stojí za prozkoumání.

Jenže tato místa mohou být od vaší domoviny vzdálená i stovky kilometrů, což na jeden zátah prostě neujedete. Ovšem dostat se tam autem je otázkou několika málo hodin, často i méně.

Problém je, že nacpat kolo do osobního auta není vůbec snadné, respektive bez nůžek na kov se jedná o neproveditelný úkol. Nejedná se však o nepřekonatelnou překážku, jelikož si stačí vybrat některý z kvalitních nosičů kol.

Který je ten pravý?

Standardně si můžete zvolit ze tří verzí – nosiče na dveře, tažné zařízení a na střechu. Už podle jejich názvu asi tušíte, který z nich je pro vás ten pravý a které nejspíše nebudete mít možnost využít.

Střešní nosiče jsou ideální hlavně pro vozidla, jimž chybí jak tažné zařízení, tak i páté dveře. Jedná se o poměrně levné doplňky, které se navíc jako bonus i docela dobře instalují. Nicméně mají i své zápory. V případě, že rádi používáte střešní boxy, musíte si nechat zajít chuť. Buď dáte přednost jednomu či druhému. Také stabilita kol za jízdy není úplně nejlepší a jezdit pod nízkými mosty se důrazně nedoporučuje.

Pro nosiče na dveře budete potřebovat pětidveřový vůz. Jedná se o kvalitní řešení přepravy kol, ovšem počítejte s nemožností sledovat dění ze zadního okna. Také se musíte s mířit s faktem, že zadní dveře neotevřete.

Nosiče na tažné zařízení jsou v mnoha směrech totožné s výše zmiňovanými nosiči na dveře. I v tomto případě naložený nosič bude blokovat výhled vzadu, a i zde je nezbytné mít specificky upravený vůz.