Jak se po rodičovské vrátit do pracovního procesu?
Mateřská a následně také rodičovská dovolená představuje pro mnohé ženy vytržení z pracovního procesu na několik let. Zvlášť pokud se rozhodnete využít celé 4 roky rodičovské nebo se vám narodí více dětí po sobě. Některé ženy pak zůstávají i několik let v kuse doma a návrat do práce se pro ně může stát velkou překážkou. Jak se vrátit do pracovního procesu v klidu a pohodě?
I rok je na pracovním trhu dlouhá doba
Na maminky na mateřské je kladeno mnoho nároků a jedná se o poměrně náročné období. Celodenní péče o děti a jejich výchova není to jediné co musí zvládat. Dále by měly pečovat o vztah s partnerem, zvládat domácnost a její úklid, ideálně si ještě najít chvíli pro sebe na sport a odpočinek, ale zároveň je ještě potřeba navařit pro celou rodinu. Poznáváte tuto situaci velmi důvěrně? Pak vás možná blížící se návrat do práce tak trochu děsí.
Při všech těchto časově náročných situacích nezbývá příliš prostoru pro udržování si přehledu v pracovním světě a jak už to tak bývá, právě v pracovním prostředí se všechno velmi rychle a dynamicky mění. I přestávka pouze na rok (nebo snad na dva, tři roky či pět let) se dokáže velmi projevit.
Pokud tak trochu propadáte panice, začněte myslet více pozitivně. Máme pro vás několik tipů, jak si přechod zpět do práce usnadnit.
4 tipy: Jak na návrat do práce po rodičovské dovolené?
Je opravdu důležité uvědomit si, že začátky jsou nejhorší, ale pak už jde všechno snadněji. I děti, které jdou poprvé do školky či školy prožívají tuto změnu nejhůře prvních několik týdnů a pak se jim najednou nechce ani odcházet zpět domů. Důležitá je postupná adaptace a dobrá příprava a to i v případě vašeho návratu do práce.
1/ Začněte se připravovat už v posledních měsících rodičovské
S přípravou na návrat do práce začněte dostatečně dopředu. Využijte poslední měsíce rodičovské, kdy už máte jasně stanovený režim v rodině a vyhraďte si třeba jen 3 hodiny týdně pro přípravu. Možná vaše dítě už začíná docházet do školky alespoň na část dne, využijte tento čas i pro jiné aktivity, než jen úklid a vaření.
Začněte si číst články z vašeho oboru. Nezměnila se legislativa za tu dobu, co jste byla doma s dítětem? Nebo se objevily nové trendy a pracovní postupy? Načtěte si o nich a překvapte svého šéfa aktuálním přehledem.
Také se můžete sejít s kolegyněmi a kolegy a probrat kromě osobních věcí i to, co je nového v práci a co by vám doporučili, abyste si zjistila.
2/ Sledujte novinky ve vašem oboru
Od článků a schůzek s kolegy se přesuňte o úroveň výš a porozhlédněte se po aktuální knize o vašem oboru. Například publikace z oblasti pedagogiky, online marketingu nebo IT technologií vycházejí poměrně často a pokud jste doma už nějaký ten pátek, možná pro vás bude stále aktuální i dva tři roky stará kniha.
3/ Využijte nabídku rekvalifikačních kurzů
Skvělým způsobem, jak získat všechny informace na jednom místě a za velmi krátkou dobu, je rekvalifikační kurz, kterým si můžete rozšířit svoji kvalifikaci o úplně nový obor nebo jej absolvovat pro aktualizaci stávajících znalostí.
Nabídka rekvalifikačních kurzů se v posledních letech značně rozrostla nejen z hlediska nabízených oborů, ale také z hlediska měst, ve kterých kurzy probíhají. Nemusíte již dojíždět do velkých měst, jako je Praha a Brno, ale můžete využít rekvalifikaci například v Jihlavě, České Třebové, Těšíně, Znojmu a dalších městech. Podívejte se na stránky rekvalifikacnikurzy.cz a vyberte si kurz dle kraje, města nebo zaměření.
4/ Začněte docházet do práce pouze na pár hodin týdně
Pár týdnů před ukončením rodičovské dovolené zajděte za svým vedoucím nebo šéfem a domluvte se s ním, zda by bylo možné začít do práce docházet třeba jen na několik hodin týdně. Možná uvítá jakoukoliv pomoc a ocení váš proaktivní přístup. Také se dohodnete na podmínkách nástupu do práce a znovu si osaháte pracovní povinnosti v praxi.
Také vás možná zastihne nemilá zpráva, že zaměstnavatel zrušil vaši pracovní pozici. Po dobu mateřské a rodičovské dovolené vás nemá zaměstnavatel právo vyhodit, ale běžně se může stát, že za dobu vaší nepřítomnosti prošla firma změnami, které zrušily vaše pracovní místo. Tato zpráva vás možná velmi nemile překvapí. Zaměstnavatel by vám v takovém případě měl nabídnout obdobnou pracovní pozici, ale tu nemusíte nutně přijmout.
Opět se můžete rekvalifikovat a najít si novou pozici. Nebo také máte prostor začít shánět stejné místo, ale v jiné firmě. Rozhodně se však vyplatí začít chodit na pracovní pohovory a rozesílat životopisy včas. Přejeme hodně štěstí s návratem do pracovního nasazení.