Máte v rodině sklony k obezitě? Veďte vaše děti ke sportu již od mala

0

Obezita je jednou z nejrozšířenějších nemocí na světě. A ač se dodnes setkáváme s názory, že na ní má svůj podíl genetika, faktem zůstává, že prim zde hraje hlavně životní styl. Proto, pokud s váhou bojujete vy, budou s ní pravděpodobně bojovat i vaše děti. Ne však, protože to mají dané, ale protože to vidí u vás. Jak tomu tedy předejít?

To, jak své děti vychováváte a k čemu je vedete, zaujímá nenahraditelnou roli na jejich budoucím vývoji. Možná patříte mezi zastánce tvrzení, že na vzhledu nezáleží a důležité je to, co má jeden v hlavě. Ovšem postupem času, každého jedince trpícího obezitou dostihnou problémy takových rozměrů, které byste svým dětem určitě nepřáli. Pokud tedy nejste připraveni změnit se vy, alespoň netýrejte své potomky tím, že je necháte kráčet ve vašich šlépějích.

Důležité je děti v pohybu podporovat. Pokud projeví zájem o nějakou volnočasovou aktivitu, vyjděte jim vstříc. Ať už tím, že je budete vozit na tréninky, koupíte jim potřebné vybavení nebo jej budete podporovat z tribuny při případných zápasech. Pokud děti uvidí, že jste nadšení, váš entusiasmus se na ně lehce přenese. Při sportu se děti navíc učí týmovému duchu a najdou si přátele.

Pokud vám rozpočet nedovolí sponzorovat mnohdy finančně náročné sportovní aktivity, nezapomeňte, že k pohybu jako takovému peníze nejsou potřeba. Berte děti na výlety a zkuste minimalizovat jejich čas u televize a počítače. Navíc síla, ohebnost, ale dokonce i redukce váhy se dá zajistit v okolí domova např. na prolézačkách a houpačkách.

Pokud vám v dané oblasti chybí znalosti, inspirujte se tréninky, které jsou pro děti určené. Tipy a rady, jak na to, najdete i na stránkách projektu Zdraví jako vášeň Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra.

Nezapomínejte však, že prvotní impuls by měl vycházet hlavně od rodičů. Pokud děti uvidí minimální aktivitu u vás, těžko jim budete vysvětlovat, že oni mají být jiní. Berte to tudíž jako výzvu pro celou rodinu a začněte trávit společné chvíle aktivně.