Střih: proč je u prádla důležitý?
2 min. čtení

Střih: proč je u prádla důležitý?

Příjemné nošení a pohodlí jsou hlavní kritéria, podle kterých vybíráme spodní prádlo. Svou roli hraje střih, zvlášť u pánského prádla. Jak zvolit ten správný?

Módní návrháři občas přijdou s nějakou novinkou, která třeba i dobře vypadá, ale o pohodlném nošení se mluvit nedá. Asi každý někdy zažil situaci, kdy mu prádlo ne úplně dobře sedělo a celý den pak nestál za nic. Spodní prádlo musí být pohodlné, umožnit volný pohyb bez omezení a pokud je potřeba, poskytnout také oporu mužským partiím. Proto u pánského spodního prádla rozlišujeme tři hlavní střihy, které se od sebe liší a každý z nich je vhodnější pro určitou aktivitu i oblečení.

  • Slipy patřily mezi naprosto základní kousek šatníku a mnoho mužů na ně nedá dopustit ani dnes. Upnutý střih bez nohaviček, který kopíruje postavu, poskytuje perfektní oporu choulostivým partiím i při velmi aktivním pohybu. I proto je zbožňují profesionální sportovci, kteří také často nosí upnuté kalhoty a jiné prádlo s nohavičkou by pod nimi bylo vidět.
  • Trenýrky jsou přesným opakem slipů, mají široké nohavičky a volný střih. Oporu poskytují jen minimální, proto se hodí spíše na klidnější aktivity. Přílišná volnost by pro některé muže mohla být naopak omezující až bolestivá. Hodí se pod volné oblečení, pod upnutým by se mohly lemy nohaviček nejen nehezky rýsovat, ale především krčit látka a došlo by k podráždění kůže.
  • Boxerky mají něco ze slipů i trenýrek. Mají úzké nohavičky a anatomicky tvarovaný upnutý střih, který sluší každé postavě. Poskytují dostatečnou oporu i při sportu díky tvarovanému klínu. Boxerky se vyplatí vybírat s ohledem na správnou velikost, aby opravdu dobře sedly a neplandaly nebo naopak neškrtily. Vhodné jsou pod každé oblečení, pouze u upnutých látkových kalhot je lepší předem vyzkoušet, zda pod nimi neprosvítají nohavičky, což by celý dojem mohlo kazit.

Střihů pánského prádla je mnohem více, základní jsou ale jen tři. Každý muž si většinou najde jeden, který mu nejvíce vyhovuje, přesto by byla škoda ostatní hned zavrhnout a nedat jim šanci.