Tradiční a zábavná Jízda přes louži na Špičáku
5 mins read

Tradiční a zábavná Jízda přes louži na Špičáku

Podle aktuální předpovědi počasí to vypadá, že sobota 19.března se na šumavském Špičáku bude moci pochlubit příjemným zimním počasím s dostatkem sněhu a optimálními teplotami. Sezóna zimních radovánek tady proto určitě nekončí, spíše naopak. A to dokonce za báječné ceny vedlejší sezóny.

S českými horami se zima stále ještě nechce rozloučit, lyže nebo snowboardy proto do skříní ještě určitě neuklízejte. V areálu Ski&Bike Špičák si jich ještě dosytosti užijete. „Od neděle nám připadlo 20 cm prašanu. Podmínky v uplynulých dnech byly a i nyní stále jsou snad nejvíce zimní v průběhu letošní sezony. K tomu nízká návštěvnost a o téměř čtvrtinu snížené ceny. Více si asi lyžaři na konci sezony přát nemohou,“ podotkl k aktuálnímu počasí a podmínkám na Špičáku provozní ředitel střediska Ski&Bike Špičák Vladimír Kasík.

Poměřte své dovednosti s legendární louží!

Říkat 20 metrů dlouhému a zhruba 1,3 metry hlubokému bazénu „louže“ je asi trochu nepatřičné. Nicméně k podmínkám na Špičáku se tento název přesně hodí. A co vlastně jde? Cíl 12. ročníku Jízdy přes louži je stále tentýž; majitelé lyží, snowboardů nebo libovolném speciálním vozítku se snaží překonat zrádnou vodní plochu tak, aby se nezanořili do vody, přičemž délky nájezdů se postupně zkracují.

„Jestli se nebojíte studené vody s teplotou mírně nad nulou, je vám minimálně 15 let, tak si na lyžích, snowboardech nebo nějakém speciálním vozítku, můžete vyzkoušet, jaký je to pocit prosvištět nebo zasvištět do studené horské lázně,“ zve všechny návštěvníky na Ski&Bike Špičák jeden z pořadatelů R.Vaniš. Smyk tu jistě nehrozí, na rozdíl od auta je tu proto aquaplaning výhodou.

A jak dlouho trvá špičákovskou louží vybudovat? V minulosti na to stačil jeden den ale vzhledem ke stále větší oblibě této akce si letos s její přípravou ve Ski&Bike Špičák opravdu vyhrají.

„Začneme už v průběhu pátku 18.března. Nejprve se musí přihrnout ještě nějaký sníh a rolba pak upraví základovou desku, v níž se bude hloubit jáma, do absolutní roviny. Jde svým způsobem o hodinářskou práci,“ popisuje s nadšením připravované práce Radek Vaniš. Do vzniklého sněhového výkopu se poté vloží kvalitní nepropustná fólie a posledním krokem je přivedení vody z nedalekého horského potoka. To potrvá pár hodin – přesněji řečeno do okamžiku, než bude hladina vody úplně zarovnaná s okrajem výkopu.

Na závěr se upraví ještě nájezd k louži a ohraničí se prostory pro diváky. Pak může atraktivní podívaná, které se každoročně účastní zhruba 50 aktérů a 1 000 až 2 000 diváků, začít. Jestliže také patříte mezi milovníky recese, určitě si v sobotu 19. března od 15:30 udělejte čas.

Aktuální podmínky na Ski&Bike Špičák

„Na víkend ke všem otevřeným sjezdovkám (všechny hlavní tratě) ještě přibude horní úsek černé Šance, v provozu nadále zůstává i snowpark,“ láká všechny milovníky zimy Vladimír Kasík. Zatímco v minulých týdnech mohly za omezení provozu rozmary počasí tuto sobotu je třeba se přizpůsobit těm nejmenším lyžařům. Rodinná sjezdovka Spodní Šance bude od sobotního poledne až do večera pro veřejnost uzavřena. Jede se zde totiž finálový závod v rámci seriálu Šumavský pohárek. Všude jinde si ale můžete užívat báječných 35-40 centimetrů sněhu.

A navíc se už od pondělí 14. března na Špičáku lyžuje za nižší ceny vedlejší sezóny. Celodenní skipas pro dospělého stojí jen 490,-Kč (dříve 610,- Kč), mládež do 14 let zaplatí 325,- Kč (dříve 405,- Kč) a rodinná jízdenka (platí jen dva dospělí, všechny vlastní děti jsou zdarma) 1115,-Kč (1390,- Kč). A lyžovat se na Špičáku bude až do Velikonočního pondělí 28. března. Další ceny a aktuální podmínky na www.spicak.cz.