3 nejlepší čaje, které vám pomohou k zdravému a klidnému spánku
2 mins read

3 nejlepší čaje, které vám pomohou k zdravému a klidnému spánku

Bylinkové čaje neobsahují kofein, jelikož se nezískávají z čajovníku. Využívají se tedy spíše k relaxaci a zklidnění nervů. Pokud vám dělá problém usnout, zde jsou 3 čaje, které vám pomohou prospat celou noc.

Nespavost vede k dalším zdravotním problémům

Podle sleepfoundation.org trpí nespavostí až 35 % dospělých. Problémy se spánkem mohou trvat jen krátkou dobu, nebo se mohou přehoupnout v chronické potíže.

Nespavost může být způsobena stresem, pásmovou nemocí nebo přílišnou aktivitou před spaním. Proto se nedoporučuje dívat se na televizi nebo si hrát s mobilem krátce před spánkem. Také jedinci, kteří trpí depresemi a úzkostmi mohou zažívat problémy s usnutím.

Zdravý spánek je velice důležitý. Jeho nedostatek negativně ovlivňuje fyzické i psychické zdraví. Zhoršuje schopnost koncentrace a nastávají častější bolesti hlavy.

3 uklidňující čaje pro zdravý spánek

Heřmánek

Heřmánkový čaj se považuje za mírné sedativum. Obsahuje flavonoid apigenin, který uklidňuje nervy.

Tento čaj má také protizánětlivé účinky a pomáhá při menstruačních bolestech.

Kořen kozlíku lékařského

Kozlík lékařský se používá už celá staletí k léčbě nespavosti a nervozity. Podle PubMed Central tento čaj zvyšuje hladinu neurotransmiteru GABA (kyselina gama-aminomáselná), který při nahromadění způsobuje únavu.

Mučenka

Stejně jako kořen kozlíku lékařského zvyšuje mučenka hladinu gama-aminomáselné kyseliny, a tím pomáhá k relaxaci a lepší náladě. Používá se tedy také k léčbě úzkostí.

Podle PubMed Central pití mučenky zkrátilo čas před usnutím a zároveň prodloužilo délku spánku.

Pokud nespavost přetrvává i s uklidňujícími čaji a změnou životního stylu, vyhledejte svého lékaře. Pokud jste těhotná nebo kojíte, nejprve se ujistěte, že dané čaje můžete pít.

Čaje jsou často používané k léčbě nachlazení a jiných neduhů. Nebojte se, proto obrátit na spolehlivé čajové značky jako jsou Twinings, English Tea Shop nebo čaj Ahmad.