Barvy nám mohou pomoci i ve sportu

0

Sport už není jen o výkonech, v průběhu času se přístup k němu změnil a kromě časů a metrů řešíme také oblečení a pohodlí. S lepší motivací nám mohou pomoci i barvy.

Už dávno víme, že barvy na naši psychiku působí různě a dokážou tak ovlivnit naši náladu i  výkony. Obklopujeme se barvami, které jsou naše oblíbené a cítíme se s nimi dobře. I proto bývá sportovní oblečení barevné a plné vzorů. Černá je sice stále oblíbená, ale při sportovních aktivitách ji i její největší zastánci doplňují jinou, výraznější barvou. Jak jednotlivé barvy působí?

Červená

Barva energie a síly zvyšuje krevní tlak i puls, inspiruje nás k lepším výkonům a poutá na sebe pozornost. Ideální pro kombinace s jinou, méně výraznou barvou, třeba červené funkční tričko a černé legíny jsou vždy sázkou na jistotu pro kardio cvičení.

Modrá

Ochlazení a odpočinek jsou dva hlavní aspekty, které v nás modrá barva vyvolá. Je relaxační, působí chladně a také snižuje srdeční tep a rytmus dýchání. Vhodná je pro aktivity pomalejšího charakteru, jako je jóga nebo pilates.

Zelená

Barva zdraví snižuje krevní tlak a působí na nás pozitivně, často si ji spojíme s přírodou a klidem. I proto je sport v přírodě pro naši psychiku mnohem lepší než v uzavřené místnosti.

Oranžová

Pomáhá zvládat námahu, posiluje plíce a srdce a působí jako simulant, přesto není agresivní. Pokud se necítíte na červenou, oranžová vás dobije a namotivuje k lepším výkonům.

Žlutá

Působí na nervový systém a má vliv na dýchací systém. Je považována za barvu tolerance, ale i žárlivosti a tak k ní má mnoho lidí negativní postoj, zároveň je ale barvou slunce a energie. Vhodná je pro vrchní vrstvy, mikiny a bundy, protože působí i hřejivě.

To, jakou barvu si oblečeme, nás bude provázet po celou dobu sportování. Ženy mívají více kousků, které jsou mezi sebou kombinovat a často si volí oblečení právě podle nálady. Kromě barvy je důležité i pohodlí, vybírejte prosto kvalitní oblečení z funkčních materiálů.