Blíží se období chřipek, důležitá je prevence
3 mins read

Blíží se období chřipek, důležitá je prevence

Sychravé počasí pomalu ale jistě útočí a jedinci s oslabenou imunitou by se měli mít na pozoru. Jak předejít chřipkovým onemocněním?

Nedostatečná prevence, nedostatek vitaminů, změny počasí a všudypřítomné bacily. To jsou hlavní faktory způsobující chřipková onemocnění. Lidé si ji často pletou s obyčejným nachlazením. To je většinou doprovázeno bolestí v krku, rýmou či zvýšenou teplotou. Na rozdíl od něj je však chřipka virovým onemocněním, které způsobuje především bolesti svalů, kloubů a hlavy. Přestože často slýcháme různé babské rady, jak s chřipkou zatočit a kdejaký magazín nám předkládá zaručené tipy, které ji během dvou dnů vymýtí, neváhejme při prvních příznacích navštívit ošetřujícího lékaře.

Za jakých okolností jsou rizika přenosu nejvyšší? Naprostým rájem pro bakterie jsou uzavřené a špatně větrané prostory jako čekárny u doktora, kluby nebo kina. Takovým místům je sice absurdní se vyhýbat, vězte však, že stačí jediný kýchající jedinec v sále a imunita musí vyrazit do boje. Při kýchání totiž může vydechnutý vzduch letět rychlostí až 160 km/h. Taktéž je důležité v období, kdy je riziko onemocnění chřipkou zvýšené, dbát na hygienu. Časté mytí rukou by mělo být samozřejmostí a omývání zakoupených potravin pravidlem. Nemělo by se však ani zanedbávat používání desinfekce, a to například v MHD.

„Pomineme-li všechny způsoby, kterými člověk může chřipce předejít sám od sebe, nemůžeme zapomínat na prevenci vůbec nejúčinnější, a to očkování.“, říká pediatrička Ilona Nová. Očkování funguje na tzv. imunizujícím principu, kdy podaná vakcína obsahuje mrtvé viry chřipky, které nemoc nezpůsobí, ale jsou pro organismus dostatečným impulsem, aby vytvořil protilátky. Očkovat se můžeme nechat v jakémkoli věku a vhodná doba, kdy navštívit lékaře, je září. Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra svým klientům navíc poskytuje příspěvky v rámci programu prevence. „Letos jdeme na očkování proti chřipce celá rodina. Raději strávím pár desítek minut u doktora, než abych se pak průběžně celý podzim a celou zimu trápila v posteli.“, svěřuje se klientka ZP MV ČR paní Helena.

Důležité je však i to, co jíme a zda dodržujeme základy zdravého životního stylu. Měli bychom jíst vyváženou stravu, bohatou na vitaminy, minerály a vlákninu. Nepodceňujme ani pravidelný pitný režim. Minimálně dva litry čisté vody denně působí jako malý zázrak. Několikrát týdně je třeba potrápit tělo i fyzicky, proto nezapomínat sportovat, i když bychom se raději viděli v teplých ponožkách v posteli. Předejít chřipce se vyplatí určitě více než útrpné sténání pod peřinou.