Boilies – nejúčinnější návnada pro lov kaprů
2 mins read

Boilies – nejúčinnější návnada pro lov kaprů

Návnada zvaná „boilies“ patří mezi ty nejlepší návnady, pokud se zrovna chystáte na lov kaprů, amurů, línů a jiných kaprovitých ryb. A abyste se vyznali, představíme vám různé druhy této nástrahy.

 

Nejdříve obecně – co to vůbec boilies je?

Je to návnada z vařeného těsta ve tvaru kuličky, která obsahuje i některé další přísady, například mléko, zelenina nebo rybí maso. Důležitá jsou i vajíčka, aby se těsto spojilo.

 

  1. Plovoucí

Jde o takzvaný pop up typ, což znamená vodou nadnášený typ – a to díky plovoucím složkám, které se přimíchávají do základního těsta. Můžete si vybrat, zda chcete, aby tohle boilies bylo aromatizováno či nikoliv. Často se používá společně s takzvaným panáčkem, což je neplovoucí typ.

 

  1. Dumbbell

U nás je tento typ méně známý, a tak jej můžeme znát jako válcové boilies. Už jen samotný název napovídá, že tento typ není ve tvaru kuličky. Zaujme hlavně ryby, jež jsou na kulatou návnadu zvyklé, a proto se jí vyhýbají. Tento tvar je pro ryby novinkou a jeho výhodou je i to, že po nasátí má kapr potíže se návnady zbavit.

 

  1. Fluorescenční

Největší výhodou tohoto typu návnady jsou barvy – výrazné a pestrobarevné. Ve spojení s peletou jsou účinnou nástrahou na kapry menšího vzrůstu a cejny.

 

  1. Mražené

Tyto takzvané „mraženky“ si svůj větší podíl aroma udržují i přesto, že jejich životnost a doba trvanlivosti je ve srovnání s jinými druhy horší, zvláště když jsou při lovu nevyužity a znovu zmrazeny.

 

  1. Trvanlivé

Konzervační látky v tomto typu zaručují delší dobu trvanlivosti a jednoduché skladování. Největším kladem této návnady je opakované použití, i v případě, že je při lovu nespotřebujete. Aby rychle nevysychal a neztrácel své aroma, doporučuje se jej skladovat v uzavíratelné krabičce nebo uzavíratelném sáčku.

Pomohl vám článek k dalšímu výběru nástrahy na kapry tohoto druhu?