Bolesti zad: co nám může pomoci?

0

Občasná bolest zad nejspíše už někdy postihla každého. S přibývajícím věkem se však objevuje čím dál častěji. Někdy za ni může třeba nevhodně zvolená matrace, někdy i to, co, a v čem, na zádech nosíme.

Křivá záda

Zkuste si vybavit, co vše na zádech nosíte, jak často a jakým způsobem. A nejen na zádech, ale i přes rameno, což je pro páteř a záda to nejhorší. Ženy a jejich těžké kabelky, hozené přes rameno, a muži s módními batohy nebo notebooky, také na jednom rameni. Do fitka nebo na sport si vezmeme také tašku přes rameno. Na výlety do přírody sice dáme přednost batohu, ale často nemá zpevněná záda a zbytečně nás zatěžuje.

To vše jsou nešvary, které musí naše záda snášet a snažit se vyrovnat do přirozené polohy. Navíc dáváme špatný příklad dětem, které pak po našem vzoru nosí batoh do školy chybně, na jednom rameni, a jen těžko jim vysvětlíme, že si ničí záda. S držením těla mají problémy už šestileté děti, které si tak zakládají na chronické bolesti zad v dospělosti. Školní a studentský batoh bychom tak měli vybírat velmi pečlivě, zapomínat ale nesmíme ani na sebe.

Na obě ramena

U krosny a velkých batohů na túry vybíráme pečlivě a řešíme každý detail, bederní pás, šířku ramenních popruhů a celkovou váhu, pro batohy a tašky na běžné nošení už takoví detailisté nejsme. Přitom právě to, aby nám batoh na zádech dobře seděl, je základ pro zdravá záda bez bolesti. Díky módním trendům se do popředí dostávají městské batohy a batohy na notebook, které se stávají moderním doplňkem a zároveň pomocníkem pro rovná záda. Jednoduchý, čistý design dobře ladí s formálním i volnočasovým oblečením a především máme jistotu, že pro svá záda děláme dobrou věc.

Nošení batohu a tašek na jednom rameni patří k zažitým zlozvykům, nad kterými nás ani nenapadne přemýšlet, přesto mají vliv na naše zdraví. Nošení zátěže dobře rozložené do obou ramen nám pomáhá k lepšímu držení těla a záda nás tak budou bolet méně.