Zpříjemněte si chvilky volna

0

Plánovat dovolenou u moře letos asi úplně aktuální nebude a tak si budeme dny volna užívat spíše na chatách, chalupách a u svých domů. Zajistit si tak stín a pohodlí pro odpočinek je dobrá volba.

Aprílové počasí o sobě dává opravdu vědět jeden den svítí sluníčko a začínáme myslet na stavění bazénu a druhý den spadnou teploty k nule a z okna zahlédneme sněhové vločky. Přesto už za pár týdnů můžeme očekávat opravdu vysoké teploty, které nás neopustí po celé léto. Sluníčko samozřejmě máme moc rádi a potřebujeme ho k životu, když je ho však moc, utíkáme do stínu. Pro zastínění posezení či místa pro odpočinek máme na výběr dvě možnosti: markýzu nebo pergolu. U chaty, chalupy i domu si tak musíme dopředu promyslet, která varianta je pro naše potřeby vhodnější a které chceme dát přednost. Jak se rozhodnout?

      • Umístění by nás mělo zajímat v první řadě. Kde chceme, aby celé posezení stálo nebo kde už ho máme zařízené? Stojí samostatně, stranou od domu a bude tak potřeba pergola, nebo je v jeho blízkosti a můžeme tak využít volnou zeď k ukotvení markýzy?
      • Počasí je další faktor, který musíme vzít v potaz. Jste na kopci a každý vítr i déšť tak okamžitě zaznamenáte nebo vás chrání stromy v lese? Markýza má výhodu, že při prudkém větru ji můžete stáhnout nebo ji opatřit čidlem, které se o stažení samo postará. Déšť kvalitním markýzám nevadí, můžete tak pokračovat v odpočinku, i když venku začne pršet.
      • Konstrukce rozhoduje o tom, jak bude celý prostor vypadat. Markýza nemá žádnou konstrukci, upevňuje se do fasády a při stažení ji téměř nevidíte. Když ji nepotřebujete nebo nechcete využívat, nijak vám nenarušuje prostor. Pergola oproti tomu má pevnou, stabilní konstrukci, se kterou nejde hýbat ani ji schovat.

Vhodným řešením v určitých případech může být kombinace pergoly a markýzy, kdy se využije konstrukce pergoly a zastřeší markýzou. V zimě nebo v méně slunečných dnech tak můžete zastínění regulovat podle svých potřeb.