Bylinky pomáhají zdraví
2 mins read

Bylinky pomáhají zdraví

V dobách našich babiček byly bylinky lékem skoro na všechno. Čaje a odvary se používaly snad v každé rodině, báby kořenářky se těšily úctě a dovedly poradit s jakoukoli nemocí. Je škoda na jejich kouzelnou moc zapomínat.

Moderní doba nám nabídla kromě bylinkových i čaje černé, zelené, bílé i žluté, s různými příchutěmi i bez, a bylinky tak trochu ustoupily do pozadí. Přitom stále mají své léčivé účinky a stále jsou našemu zdraví prospěšné. Většina z nás doma najde mátový čaj, možná heřmánek a meduňku, ale co ostatní bylinky? Znáte je a umíte používat?

Nespavost a problémy s usínáním pomůže zahnat nejen meduňka, ale i chmel, kozlík nebo lipový květ. Můžete si buď uvařit čaj a při jeho popíjení se celkově připravit na klidnou noc, nebo využít moderní technologie a bylinky na dobrý spánek užívat v tobolkách. Pomohou vám se večer zklidnit odstranit stres, lépe usnout a samozřejmě se i dobře vyspat a pořádně si odpočinout.

Nachlazení, rýma a kašel jsou našimi průvodci od podzimu do jara. Bylinkové čaje pak pomáhají tyto nepříjemné stavy nejen léčit díky účinným látkám, ale při popíjení čaje při nachlazení a chřipce si zlepšujete i pitný režim, tolik potřebný při nemoci. Hotové směsi pro přípravu čaje bývají z několika druhů bylinek, můžete si však připravit i čaj podle své chuti. Na nachlazení nejlépe pomáhá šípek, lipový a bezový květ nebo mateřídouška.

Na každé trápení je nějaká bylinka. Na trávení a potíže se žaludkem anýz, máta nebo rozmarýn, s hojením ran pomůže dubová kůra, na desinfekci se spolehněte na řepík, alergii a kopřivku zklidní kopřiva, pro potíže s ledvinami je tu bříza, na průdušky divizna, pro lepší náladu dobromysl a mohli bychom pokračovat dál a dál. Zkuste na své problémy pozvat bylinky na pomoc a nespoléhat se jen na přípravky z lékárny. Naše babičky věděly, proč bylinky používají, tak na ně nezapomínejme.