Čaj v létě dokáže osvěžit, když víte, jak na to
3 min. čtení

Čaj v létě dokáže osvěžit, když víte, jak na to

Kolikrát za léto jste jako děti slyšeli od rodičů nebo prarodičů poučování o tom, ať nepijete nic ledového? A kolikrát jste si jako dospělí dali ledový čaj nebo kávu uprostřed horkého dne a vychutnávali si ten pocit osvěžení?

Abychom ale byli fér, musíme uznat, že maminka má vždycky pravdu a platí to i pro ledové nápoje. Chvilkový pocit osvěžení při pití ledového nápoje je posléze vykoupen ještě větším pocitem horka a znovu pocitem žízně. Tělo totiž potřebuje vyrovnat teplotní šok a tak se ochlazení moc nedočkáte. Pokud potřebujete zahnat žízeň, je lepší vlažný neslazený nápoj, třeba právě čaj. Když si ale chcete vychutnat atmosféru léta a tropických dnů, jdou veškeré vědecké poučky i maminčiny pravdy stranou a ke slovu se vrací oblíbený ledový čaj. Ten si i doma připravíte velmi jednoduše, základem je spousta ledu, kvalitní čaj a ideálně i spousta ovoce.

Základní verze je klasický černý čaj, nejlépe Earl grey, který uvaříte a necháte vychladnout, nejlépe pak ještě více zchladíte v lednici. Do něj pak přidejte na kolečka nakrájený citron, pro jemnější chuť můžete přidat i pomeranč a nezapomeňte na led. Hodně ledu. S cukrem opatrně, ne každý chce studený nápoj sladký a dá přednost přírodní chuti, dosladit si může každý podle sebe ve své sklenici. Přihodit pro větší pocit osvěžení můžete i lístky máty nebo meduňky. Pokud dáváte přednost ovocné verzi, pak je opět do základu potřeba ovocný čaj, uvařený a vychlazený. K němu se pak hodí ovoce stejného typu, nebo můžete namixovat více druhů. Úspěch zaručí maliny, ostružiny nebo borůvky a pochopitelně led.

Tradiční chutě může doplnit i zelený čaj, který je skvělý v kombinaci s citrónem nebo broskvemi. Nebojte se ale v horkém počasí vsadit i na bylinky, které dokážou vykouzlit opravdu skvělou chuť ledového čaje. Limonáda z čerstvých bylinek je velmi osvěžující, pro bylinný ledový čaj budete ale opět potřebovat nejprve ten čaj. Mnoho různých bylinných směsí koupíte na www.elektro-produkt.cz a můžete je i mixovat mezi sebou. Výraznou chuť má šalvěj osvěžující je máta, pikantní a lehce citronová meduňka, zajímavá v kombinaci s pomerančem je kopřiva, ale bát se nemusíte ani heřmánku nebo šípků. Nebojte se experimentovat a zkoušejte různé kombinace bylin a příchutí, sami budete překvapeni, jak může být bylinný ledový čaj dobrý.