Červená řepa –  zázrak podzimní kuchyně
3 min. čtení

Červená řepa – zázrak podzimní kuchyně

Červená řepa je královskou zeleninou. Tato typická podzimní plodina by se dala označit jako zásobárna živin, disponuje totiž celou řadu prospěšných účinků. V čem je tak jedinečná a proč byste ji měli zařadit do jídelníčku i vy?

 

Pro zdraví

Červená řepa je doslova nabitá vitamíny, především vitamínem C, B6 a B12. Obsahuje také kyselinu listovou, draslík či vlákninu a nechybí v ní ani silné antioxidanty, které chrání buňky před volnými radikály a zabraňují vzniku nádorového bujení. Sáhnout po ní můžete, když potřebujete posílit imunitu a obranný systém proti virózám, zlepšit trávení nebo zahnat únavu.

Dobrou službu vám prokáže také po prohýřené noci, díky svým detoxikačním účinkům pomůže ulevit alkoholem namoženým játrům. Protože podporuje tvorbu krve, pomáhá lidem trpícím chudokrevností, prospěšná je i při poruchách menstruace nebo během klimakteria.

 

I pro krásu

Pozitivně se podepíše nejen na vašem zdraví, ale i na vzhledu – pochvalovat si budete hezčí pleť, kvalitnější vlasy i pevnější nehty. Traduje se, že na ni nedala dopustit ani řecká bohyně Afrodita, která právě jí vděčila za svou krásu. Zařadit ji můžete i do vašeho dietního režimu, obsahuje totiž nízký počet kalorií. Navíc pomáhá z těla vylučovat kyseliny i vodu, zabraňuje ukládání tuků, pomůže s trávením, podpoří látkovou výměnu a zrychlí metabolismus.

 

Na tisíc způsobů

Připravit ji můžete na celou řadu způsobů, snadno z ní vykouzlíte zdravé a přitom chutné pokrmy. Pečenou nebo syrovou ji lze použít do zeleninového salátu, ukuchtit z ní pyré, pomazánku nebo klasický bořšč. Výborné jsou z ní ale také šťávy. V obchodech si je můžete koupit už hotové, daleko prospěšnější však bude, když si je připravíte sami doma. Stačit vám k tomu bude jen šikovný pomocník. Trefou do černého bude vysokootáčkový kuchyňský mixér RM-1000 od společnosti Orava s extra silným 1000 W motorem. Ten zpracuje všechny suroviny tak, že se v nich uchovají výživné látky, vitamíny i minerály. Připravíte s ním nejen šťávy, ale i lahodná smoothie, ovocné dezerty, koktejly nebo zmrzliny. Jeho obsluha je navíc jednoduchá a výjimečně pohodlná. Tak, udělejte něco pro své zdraví!