Chcete zhubnout při sportu? Najděte si aktivitu, která vás bude bavit
3 mins read

Chcete zhubnout při sportu? Najděte si aktivitu, která vás bude bavit

Často provozovat nějaký sport je problém, se kterým se potýká mnoho z nás.  Pracovní nasazení a jiné povinnosti nás dříve či později uchvátí, a když nevidíme výsledky ihned, ztrácíme motivaci. Jak tedy začít a nepřestávat?

Vnímejte sport kladně

Sport není prvotně určen k tomu, abychom shodili přebytečná kila nebo vykompenzovali výčitky způsobené nedávnou konzumací fast foodu. Pohyb je pro nás zcela přirozený. Skrývá se v něm mnoho sil a energie. Lidský aparát má neomezené možnosti. Vnímejte sport jako vaší osobní výzvu, radost a důkaz toho, co všechno dokážete zvládnout. Očekávání, která od sportu máme, nás táhnou zpátkyt a demotivují nás. Mějte z pohybu požitek i zážitek.

Pixmac000002032741

Spojte sport se zábavou

V současné době najdete nespočet sportovních akcí, skupin a týmů. Můžete se účastnit mnohých maratonů, desetibojů či soutěží. I zdravotní pojišťovny si čím dál více uvědomují zásaditost pohybu a snaží se klienty motivovat. Příkladem je soutěž projektu Zdraví jako vášeň s názvem Léto v pohybu, která vybízí zákazníky k aktivnímu trávení času, a to i pro ty, kteří se ke Zdravotní pojišťovně ministerstva vnitra letos teprve plánují přidat. Ze sportu si tak můžete vytvořit hobby a přestat se pomyslně křižovat kdykoli, když se vám rozpumpuje tepová frekvence.

Pixmac000083833309

Nedělejte to, co vás nebaví

Každý máme jisté předpoklady k něčemu jinému. Někdo spoléhá na rychlost, jiný na výdrž nebo sílu. Jestli vám určitý druh pohybu nedělá dobře, nepraktikujte ho. Sami musíte vědět, zda se odreagujete při józe či běhu. Najděte si to, co vám bude nejvíce vyhovovat. Případné nedostatky můžete v průběhu let pilovat, důležité je však nenechat se odradit neúspěchy, když přitom vynikáte v něčem odlišném. Na druhou stranu se však cíleně nezaměřujte na jeden druh stálého odpočinku, dbejte na rozmanitost.

Pixmac000084186150

Vyvarujte se nátlaku okolí

Reklamy, tipy, triky a marketingové tahy na sportovní zařízení a pomůcky v nás často vzbuzují pocit, že pohyb je spojen s vysokými peněžními náklady. Mnoho lidí se poté vymlouvá, že nemají ani čas ani finance. Opak je však pravdou. Sportovat můžete doma, ve městě, v lese a dokonce i v práci. Jde pouze o to chtít.

Začít si pohyb užívat není běh na dlouhou trať, jak většina praví. Stačí se na pohyb zadívat z jiného úhlu pohledu, např.  na únavu pohlížejte jako na vetřelce, který vás prozatím držel na gauči. Během krátkého okamžiku se váš pohled na pohyb změní a za nějakou dobu se bude zlepšovat nejen váš vzhled, ale i kondice. Stačí jenom vydržet.