Čím odměnit vaše ratolesti ke konci školního roku?
3 mins read

Čím odměnit vaše ratolesti ke konci školního roku?

Máte-li doma školáka, který zatím neztratil svou píli a dělá vám svým výkonem ve škole radost, není od věci ho do následujících let motivovat tím, že mu svoji podporu a pýchu projevíte nějakým dárečkem. Jak však vybrat něco praktického a zároveň potřebného, co dítěti udělá radost?

Během posledních let se z odměn za vysvědčení stala přehlídka movitosti a finanční zabezpečenosti, a dárky tak ztratily svojí původní cenu. Děti mají tendence se předhánět, kdo co dostal a začíná platit, že čím dražší a vetší dárek, tím lépe. Jestli však své ratolesti pořídíte něco, za co by byla celá rodina živa po celý týden, kazíte mu tak charakter. Dárkem jako je například notebook akorát docílíte toho, že se dítě začne izolovat, nebude chtít chodit ven a ztratí zájem o studování či čtení. Vybírejte tedy něco, co nejen, že vyvolá úsměv na tváři, ale co bude i praktické.

Rozumným dárkem je například kniha, školní výbava nebo vezměte školáka na dlouho odkládaný výlet s celou rodinou. Říkáte-li si, že takové dárky děti nepochválí, tak právě tím, že mu jej dáte, ho je ocenit naučíte. Respektive dítě nasměřujete k tomu, aby se z něj nestal chlubil, který stráví hodiny u počítače. Navíc již dávno neplatí, že dárky potřebné jsou nezábavné. Zkuste se poradit v knihkupectví, jakou knihu dítěti opatřit, aby ho bavila, a třeba tím dosáhnete toho, že se čtení stane jeho zábavou. Od jedné knihy může dospět k celému žánru a od celého žánru si nakonec rozšíří obzory i ve světové literatuře. Navíc čtení pomáhá rozvíjet paměť a slovní zásobu.

Stejně tak můžete pojmout atraktivně i školní výbavu. Vytvořte si vlastní design a nechte udělat jak tašku, tak penál v takové barevné kombinaci, v jaké si přejete. Nejen, že bude váš potomek originální, ale když zvolíte moderního výrobce, budete mít navíc jistotu, že následující rok nebudete muset do aktovky investovat znovu. „Pro tento rok jsem pro syna nechávala vyrobit batoh u českého výrobce Leasyn a nemůžu si ho vynachválit. Ve všem mi vyšli vstříc, batoh je stabilní, nechybí mu ochranné prvky a dobře vypadá.“, uvádí maminka žáka třetí třídy Zdeňka.

Ať už zvolíte jakoukoli variantu, myslete však na to, že zde nejde o to, kolik utratíte peněz, ale o to, abyste dali najevo, že si ceníte práce, kterou vaše dítě odvádí. Do dalších let mu tak dodáte potřebný zápal a můžete si být jistí, že se bude snažit zase o něco intenzivněji.