Činky – základní posilovací nástroj pro domácí tréninky
4 min. čtení

Činky – základní posilovací nástroj pro domácí tréninky

Jednoruční (dumbbell) a dvouruční činky (barbell) se stálou hmotností a nakládací činky – ve formě hřídele a sady kotoučů s různou hmotností patří k nejoblíbenějším sportovním potřebám. Chybět by neměly ani u vás doma, jsou totiž velmi univerzální a variabilní. Můžete s nimi provádět nejen posilovací cvičení pro nabírání svalové hmoty, ale hodí se i pro nejrůznější aerobní aktivity. Jsou praktické, skladné a narozdíl od velkých posilovacích strojů vás nijak neomezují v pohybu. Rozsah cviků je zde téměř neomezený.

Činky se dělí na varianty se stálou hmotností a ty, které si můžete nakonfigurovat přesně podle sebe. První typ je pevný a pohodlně se využívá, zatímco nakládací činky umožňují zvolit konfiguraci kotoučů různé hmotnosti, díky čemuž je možné individuálně zvolit požadovanou zátěž nakládací činky.

I kvalitní činky přitom patří k nejlevnějšímu cvičebnímu náčiní. Pořídíte je už od několika set korun, a dokonce i ty profesionální se pohybují v řádu nižších tisíců. Jen musíte už na začátku vědět, co od takového produktu očekáváte a na jaké cviky ho plánujete primárně používat. Teprve poté budete schopni vybrat si činky dokonale odpovídající vašim představám.

Záležet bude v tomto případě zejména na jejich hmotnosti, ale důležitost přikládejte i dalším parametrům. Důležitou roli hraje také již zmiňovaná cena, typ a materiál činek a samozřejmě i délka, průměr nebo zakřivení tyče.

Samostatnou kapitolou jsou pak kettlebell činky, které si fitness nadšenci nejvíc oblíbili až v poslední době. Designem příliš nepřipomínají klasickou činku, ale vypadají spíše jako “koule s uchem” a nejčastěji jsou k dostání ve variantách od 2 do 20 kg. Jejich výhodou je například to, že se dají používat i jako závaží při dřepech, výpadech a dalších typech cviků. V ideálním případě byste ale měli mít doma kettlebell různých velikostí, proto zatím zůstávají hlavně dominantou posiloven.

A od klasických typů se odlišují také aerobní činky, které jsou zpravidla menší a lehčí (většinou od 0,5 do 3 kg). Často se vyrábějí v pastelových barvách a využívají je výhradně ženy, nejčastěji při aerobiku nebo podobných typech cvičení. V některých případech mají aerobní činky i praktická nastavitelná madla.

Věříme, že vám naše tipy s výběrem činek pomůžou a stanou se praktickým návodem, díky kterému si jednoduše vybavíte vaši domácí posilovnu nebo jen aktivně strávíte svůj volný čas. Ať už to bude v pohodlí domova, na zahradě nebo kdekoli jinde. Vždyť činky můžete využívat i doma u televize, tak univerzální cvičební pomůcka to je. 🙂

V našem internetovém obchodě nabízíme široký výběr různých druhů činek, konkrétně litinových a cementových. Chromované varianty u nás aktuálně nenajdete. Jistí si ale můžete být tím, že všechny naše produkty byly vyrobeny s ohledem na pohodlí a maximální efektivitu tréninku. Tak cvičte spolu s Hop-sportem! Stačí si jen vybrat první činky a můžete začít, celou nabídku najdete zde: https://hop-sport.cz/cinky/.