Co je potřeba promyslet při pořízení nové lednice?
3 mins read

Co je potřeba promyslet při pořízení nové lednice?

Koupili jste si novou lednici a už se nemůžete dočkat, až si do té krásné nové skříně budete chodit pro něco dobrého na zub. Vydržte! Projdeme si nejdřív společně první kroky zapojení nové lednice, aby vám vydržela v provozu co nejdéle.

 

Převoz nové lednice

Lednice by se měla, pokud je to možné, převážet na stojato, případně v mírném náklonu. Je to proto, aby se její chladicí obsah nedostal tam, kam nepatří, ale také proto, že v této poloze je lednice nejvíce odolná vůči vibracím a nárazům. Pro jistotu se ale lednice po přepravě nechává ještě pár hodin odstát. Podrobnější informace o tom, jak dlouho nechat lednici odstát, si ale vždy najděte v návodu přímo pro vaši lednici – tento čas se může u modelů různých výrobců lišit. Během této doby lednici ještě důkladně vyčistěte zvenku i zevnitř mýdlovou vodou a měkkým hadříkem a vysušte papírovou utěrkou.

Kombinovaná lednice s mrazákem dole Gorenje NRK 6192TW

Umístění nové lednice

Když už ji máte doma, ještě jednou promyslete, kam ji umístíte. Zkontrolujte, že nebude poblíž zdrojům tepla, jako je sporák nebo okno, přes které by na ni svítilo přímé sluneční světlo. Zároveň by měla mít prostor pro cirkulaci vzduchu, a to alespoň centimetr po stranách a tři centimetry vzadu. Čím větší prostor necháte volný, tím lépe se vaší lednici bude „dýchat“ a tím lépe může chladit. Lednici postavte na pevný povrch, případná nerovnost povrchu se dá u většiny modelů vyřešit nastavitelnými nožičkami, kterými lednici vyrovnáte do vodorovné polohy.

 

Zapojení nové lednice

A kdy zapnout novou lednici? Až bude odstátá dostatečně dlouho, můžete ji zapojit do zásuvky. V tomto případě nepoužívejte žádné prodlužovačky ani rozdvojky. Nastavte si požadovanou teplotu (pro chladničku je optimální teplota kolem 5 °C, pro mrazák -18 °C). Potraviny si do ledničky můžete uložit přibližně po dvou až třech hodinách, kdy už bude prostor dosahovat optimální teploty.

Americká lednice Samsung RL4353RBASL

Pokud má vaše lednička nějaké speciální funkce, budou možná nutné ještě další kroky. Například pokud má váš model dávkovač vody nebo ledu, měli byste jeho nádobku naplnit vodou a několikrát za sebou ho použít, než přestane bublinkovat. První kostky ledu ale očekávejte až další den, prvních pár desítek kostek byste měli rozhodně vyhodit – mohou ještě obsahovat nečistoty. Vždy ale doporučujeme důkladně přečíst návod výrobce.