Zima a sluneční brýle – proč byste je neměli odkládat ani v tomto ročním období?
3 mins read

Zima a sluneční brýle – proč byste je neměli odkládat ani v tomto ročním období?

Zima se pomalu, ale jistě blíží. Všichni tak oblékáme teplé oblečení, rukavice, šály, čepice. Často však zapomínáme na jednu důležitou věc – na sluneční brýle. Někomu se to možná může zdát paradoxní, protože tento doplněk máme spíš spjatý s rozpálenou pláží. Avšak i v zimě potřebují naše oči ochránit, ať už před chladným počasím, sněhem nebo větrem.

 

Nedílná součást zimní výbavy

Především chystáte-li se na hory, měli byste do batohu sluneční brýle určitě přibalit. S rostoucí nadmořskou výškou se totiž zvyšuje i hladina škodlivého UV záření – co 300 metrů, to čtyři procenta navíc. Čerstvá sněhová pokrývka dokonce může způsobit nárůst intenzity záření až o 90 procent. Sníh totiž odráží světlo, které se pak k očím dostává v netypickém úhlu. A i když nás sluneční paprsky v zimě tolik nezahřejí, přesto jsou silné a nebezpečné. Na pozoru se musíte mít hlavně před UVA zářením, které proniká hluboko do oční tkáně. Podcenit ale nesmíte ani účinky UVB záření, které způsobuje šedý zákal, poškození rohovky či v extrémních případech i poškození sítnice.

 

Čím kvalitnější, tím lepší

Pro sluneční brýle se vydejte do specializovaných obchodů, do optik – tady totiž máte největší jistotu, že jde o kvalitní výrobky s potřebnou certifikací a silným slunečním filtrem. V sortimentu nechybí prověřené značky, na které se můžete stoprocentně spolehnout. Rozhodně se tak vyplatí si za kvalitní kousky připlatit, jedná se přece o investici do vašeho zdravého zraku. Ke stálicím, ikonám a klasice v tom nejlepším slova smyslu patří například sluneční brýle Ray Ban. Klidně je můžete nosit deset let a pořád budete „in“, právě ony totiž určují trendy. Kromě té praktické stránky tak dokonale splňují i tu estetickou, vybírat můžete z různých modelů v moderním i retro provedení.

 

Frajeřina? Nezbytnost!

Důležitou úlohu sehrávají také barvy brýlových čoček. Při lyžování je ideální rozjasňující žluté nebo oranžové zabarvení. Pohlídejte si také šířku skel, musí vám totiž poskytovat dostatečné krytí ze všech stran, a to i zespodu – kvůli sněhové pokrývce. Sluneční brýle rozhodně nejsou žádná frajeřina či pouhý módní doplněk, který vám dodá dávku drzosti a tajemna, ale nezbytnost pro zdravý zrak. Tak na to pamatujte!