Co jsou kryptoměny a proč je dobré o nich vědět?
2 min. čtení

Co jsou kryptoměny a proč je dobré o nich vědět?

Zatím nejsou úplně nejrozšířenější, přesto platí po celém světě a jejich popularita stále roste. Kryptoměny neboli digitální peníze jsou na trhu už přes deset let.

Bezpečné platby

Na kryptoměnu nepotřebujete peněženku, nebo alespoň ne v podobě, kterou běžně znáte. Elektronické peníze se nedají vybrat ani si na ně nemůžete sáhnout, veškeré transakce probíhají na digitální bázi. Tak trochu jako bezhotovostní platby, na které jsme běžně zvyklí, ale nemůžeme si dojít do bankomatu. Kryptoměny se uchovávají ve speciálních kryptopeněženkách, do kterých máte přístup přes mobilní aplikaci nebo počítač. Důvodem, proč digitální měna vznikla, je mimo jiné snaha o snadnější, rychlejší a bezpečnější a snadnější formu plateb. V současné době existuje kolem 1400 druhů kryptoměn, mezi nejznámější patří bitcoin, ripple, ethereum, litecoin a dash. Transakce s digitální měnou jsou rychlé, bezpečné a na rozdíl od transakcí s běžnou měnou mají minimální náklady. V rámci jedné banky totiž při platbě s běžnými penězi stačí na realizaci převodu pár minut, mezi bankami už jde o čas v řádu hodin a zahraniční platby vyžadují i několik dní, navíc s velmi vysokými poplatky.

Chytrá investice

vše sice probíhá v digitální podobě, kryptoměnu ale nakoupíte za běžné peníze. Nákup kryptoměn není nijak složitý a nepotřebujete k němu žádné speciální povolení ani znalosti, část bitcoinu nebo jiného druhu elektronických peněz si může koupit každý. Slouží k tomu online směnárny nebo speciální automaty, kde jednoduše své běžné peníze směníte za kryptoměnu. Jedná se o skvělou investici, digitální peníze totiž nikdo nemůže padělat či jejich cenu jakkoli ovlivnit, je závislá pouze na poptávce a samotných uživatelích.

V bance si digitální peníze zatím neuložíte, i když i o tom už se vedou různá jednání, vše tak máte ve své kryptoměnové peněžence. Pak můžete obchodovat, prodávat nebo pomocí digitálních peněz také platit, přijímají je už i některé kavárny, obchody či pumpy.