Fenoménu jménem skialpinismus propadají i Češi. Měli byste i vy?
Máte ve svém okolí někoho, kdo přesedlal z klasického sjezdového lyžování na skialpinismus? Pokud vám nadšeně vyprávěl něco ve smyslu, jak mu při poslední túře koloval v žilách adrenalin, ale zapomněl vám objasnit, v čem konkrétně turistika na lyžích spočívá, nepřestávejte číst. Třeba nakonec zjistíte, že právě tato aktivita je tou, kterou jste si vždy přáli vyzkoušet. Jen jste ji doposud neuměli pojmenovat a netušili, co obnáší.
Co je skialpinismus, již zaznělo v úvodu. Jedná se o turistiku na lyžích, která se od té běžné liší tím, že při ní namísto pohorek obouvají lyžáky. Cílem skialpinisty totiž není jen vyšlapat na vybraný vrchol, ale spíše si pak užít sjezd v lyžařsky perfektním sněhu. Kromě lyžáků se proto neobejde bez skialpových lyží a speciálního vázání.
Počátky skialpinismu se datují do stejného období jako lyžování. A stejně jako v případě lyžování bylo formou dopravy a nikoliv sportovní disciplínou. V dnešní době si jen málokdo dokáže představit, že lyže nevznikly pro zábavu, ale aby usnadnily pohyb ve sněhem zaváté krajině.
Pravdou je, že rozmach skialpinismu jakožto sportu byl mnohem pomalejší. První přívrženci pocházeli z řad horolezců a i dnes se mu věnují spíše milovníci adrenalinu než rekreační sportovci. Nicméně díky modernímu vybavení, hi-tech materiálům a propracované metodice pohybu je skialpinismus mnohem dostupnější než v minulosti.
Co se týče výbavy, výšlap lze uskutečnit i klasickými sjezdovými lyžemi, ale mnohem lepší jsou speciální „skialp“ lyže. Stejně tak se vám při túře může hodit tzv. lavinový batoh, sněhová lopata a lavinová sonda, případně další příslušenství nezbytné při túře na ledovci. Vzhledem k vyšší pořizovací ceně výbavy je vhodné si ji napoprvé půjčit. Až si ujasníte, že jsou adrenalinové túry tím pravým ořechovým, pořídíte si vlastní.
Je provozování skialpinismu (ne)bezpečné?
Na otázku, zda je skialpinismus nebezpečný, není snadné odpovědět. Nebezpečný může být jakýkoliv sport, a riziko je úměrné tomu, zda jsou dodržovány zásady bezpečnosti, používáno vhodné vybavení apod. Jinými slovy – skialpinimus samozřejmě obnáší mnohá rizika, ale to samé platí i o jiných sportech. Bezpečné není ani sáňkování a bobování.
Skialpová túra v Česku? Proč ne!
Rozhodnete-li se skialpinismus vyzkoušet v českých podmínkách, zajděte si na túru v okolí Špindlu, Rokytnice nad Jizerou nebo Pece pod Sněžkou. Dobrou volbou jsou také trasy v okolí Železné rudy (okolí Špičáku) a v oblasti Kralického sněžníku. A pokud se vám tuzemské podmínky jeví jako příliš omezující, vydejte se do Alp. Ještě před tím si ale sjednejte kvalitní pojištění (nabízí ho např. pojišťovna ERGO).