Jak na zápach v lednici
3 min. čtení

Jak na zápach v lednici

Otevřete dveře lednice a místo toho, abyste dostali chuť na něco dobrého, se na vás vyvalí nepříjemný zápach. V tu chvíli začnete uvažovat nad tím, jak se zbavit zápachu v lednici. Naštěstí se stačí řídit několika jednoduchými triky.

 

Co způsobuje zápach v lednici

Ať příště nemusíte řešit odstranění zápachu v lednici, bude nejlepší vyvarovat se příčinám, které ho způsobují. Ne zrovna příjemně může „vonět“ úplně nová lednice – po plastu nebo kovu. V takovém případě ji stačí jednoduše zevnitř otřít hadříkem se saponátem, případně octem.

Kombinovaná lednice Electrolux EN 3601 MOX

Potraviny se snažte vždy co nejlépe uzavřít. Buď je uchovávejte v krabičkách s víčky, uzavřených sklenicích nebo je alespoň dobře zabalte do potravinové folie. Zároveň důkladně kontrolujte, jestli se už nějaké potraviny nekazí – těch se samozřejmě co nejrychleji zbavte. Velmi častou příčinou zápachu je i ucpaný odpadový otvor, který je obvykle na zádech lednice. Pokud nevíte, kde se ve vaší lednici nachází, najdete to snadno v manuálu. Udržujte jej co nejčistší, stejně jako zbytek lednice.

 

Co na zápach v lednici

Tipů, jak odstranit zápach v lednici, je nespočet. A v naprosté většině případů vám k tomu bude stačit pár minut času a ingredience, které máte běžně doma. Lednici vykliďte a omyjte ji vodou smíchanou s octem, jedlou sodou, nebo citronovou šťávou. Přestože vás možná bude lákat vzít si na to silnější pomocníky, jakým by mohlo být třeba Savo, vyvarujte se toho. Tak nešetrné čištění by vám mohlo lednici poškodit a jeho zápach byste pak odstraňovali jen těžko.

Kombinovaná lednice Bosch KGN 39VI35

Aby zápach ani nevznikl

I když teď už nejspíš řešíte, jak odstranit již vzniklý zápach v lednici, můžete se mu pro příště úplně vyvarovat. Pokud jste se rozhodli vyčistit lednici jedlou sodou, můžete ji také nasypat na malý talířek a nechat ho jen tak stát v lednici. Jedlá soda do sebe totiž absorbuje pachy, které se pak nerozšíří po celé lednici. Není ale jediná. Stejně dobře vám poslouží například rozkrojený citron, namletá káva, rozdrcené aktivní uhlí, krajíc žitného chleba, nebo pytlík s rýží.

Nezapomeňte také na to, že do lednice byste nikdy neměli dávat jídlo, které je teplé, a zbytečně byste lednici neměli větrat.