Jak naučit děti správné ústní hygieně?
3 min. čtení

Jak naučit děti správné ústní hygieně?

Odjakživa se ví, že co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš. Zvyky, které si vytvoříte v dětství, vás totiž budou doprovázet celým životem. Proto je velmi důležité děti učit od útlého věku důležitým návykům. Jak ale na to?

 

Vzdorující děti

Ne každé dítě je tvárné a poslušné. Některé děti je zkrátka problém naučit to, co by měly automaticky vykonávat. Jak je to možné? Zatímco vy ústní hygienu provádíte automaticky, dítě se na tyto úkony dívá odlišně. Je to pro něj promeškaný čas, který by jinak mohlo strávit hraním či sledováním pohádek v televizi. Pokud se tedy snažíte dítě naučit, jak si správně čistit zuby a kdy, nepomohou ani příkazy, ani zákazy či vyhrůžky. Děti se totiž nejlépe učí hrou! Udělejte jim z hygieny zábavu, na kterou se dokonce mohou těšit.

 

Učení a hra

Ze začátku je dobré dítěti vysvětlit, proč se musí zoubky čistit. Vzhledem k tomu, že mléčné zuby se rády kazí a nejdou vyléčit pouze vyvrtat, prevence hraje klíčovou roli. Nikdy však dítě nestrašte zubařem – vytvořilo by si k preventivním návštěvám u zubaře negativní vztah. Kupte mu dětský zubní kartáček s pestrými barvami, mnoho bylinných zubních past se prodává s pěkným obrázkem a pusťte se do učení. Dobré je, když dítěti názorně ukážete, jak zoubky čistit na sobě. Navíc, pokud vaše ratolest uvidí, že jdete příkladem, bude vás kopírovat. Čištění zubů můžete také doplnit čtením pohádky, vykládáním příběhů nebo čímkoliv jiným, co bude vaše dítě bavit. Nezapomínejte jej také naučit, jak používat zubní nitě, mezizubní kartáčky či bylinné ústní vody – samozřejmě ve správném věku.

 

Pravidelné zubní prohlídky

Už od dětství je potřeba vštěpovat, že k zubaři se musí chodit pravidelně. Zubař totiž dokáže odhalit zubní kazy i jiné neduhy mnohem dříve, než by začaly bolet. Pokud s dítětem budete chodit k zubnímu lékaři od mala, je velmi pravděpodobné, že to bude dělat i po zbytek svého života. Nezapomínejte jej vždy po návštěvě pochválit nebo jej odměnit nějakou drobností.