Jarní prázdniny v plném proudu. Užijte si je s dětmi na horách
5 mins read

Jarní prázdniny v plném proudu. Užijte si je s dětmi na horách

Jarní prázdniny probíhají v několika vlnách a školáci, kteří je mají před sebou, se nemohou dočkat týdne volna bez domácích úkolů a jiných školních povinností. Pokud máte málo času a vše řešíte na poslední chvíli, nastává nejvyšší čas zamyslet se nad programem jarních prázdnin pro vaši rodinu. Zařídit se dá leccos i na poslední chvíli a tak, aniž by vám to zruinovalo konto. Stačí se inspirovat šikovnými radami.

Možná vás napadá, že jste letos plánování jarního volna trochu podcenili. Možná nebyl čas, možná to do poslední chvíle nevypadalo, že byste si nějakou dovolenou vůbec mohli dovolit, ať už z časových, či finančních důvodů. Nemusíte se trápit výčitkami svědomí. I bez velkých příprav se dají prožít nezapomenutelné „jarňáky“. Poohlédněte se po vhodném pobytu na horách, který vás nebude stát jmění.

 

Vítr na svahu, nikoli v peněžence

Ať už jste vášniví lyžaři, jezdíte na snowboardu nebo se jen rádi procházíte zasněženou krajinou, dovolená na horách má své nezaměnitelné kouzlo. Aby vás po dovolené nezaskočila díra v domácím rozpočtu, je potřeba si výdaje rozložit a naplánovat s předstihem.

 

Ubytování

Kdo chce vyjet lyžovat, měl by sledovat nabídku zájezdů. Rozdělení na vysokou a nízkou sezónu může být odlišné i v různých lyžařských střediscích v rámci jedné země. Pro rodiny s dětmi je výhodné hledat slevy, které poskytují jednotlivá střediska třeba na ubytování nebo skipasy dětí. Pokud máte lyžující děti, vybírejte středisko i podle toho, jaké zvýhodnění na děti poskytuje. Někde nabízejí volný skipas pro děti do 10 let, jinde až do 12 let. Jinde zase rozhoduje výška dítěte. Pokud zůstáváte na horách déle, kupte si vícedenní skipasy, nikoli permanentku na každý den zvlášť. Také zvažte, zda se budete brázdění svahu věnovat opravdu celodenně, nebo jestli nestačí například jen dopolední nebo odpolední jízdenka.

 

Lyžařská výstroj

Dovolená na horách jde ruku v ruce s nemalými výdaji za sportovní vybavení. Řada z nás každoročně řeší otázku, zda se vyplatí koupit si vlastní výstroj, nebo si ji za poplatek půjčit. U malých dětí se určitě vyplatí výstroj půjčit, neboť původnímu lyžařskému vybavení rychle odrostou a kupovat ho nové rok co rok je nerozumné. Nejvýhodnější je půjčit si ho v místě bydliště anebo nakoupit si vlastní v době slev a výprodejů. Zimní oblečení a výbava patří mezi dražší položky, koupit je tedy s 20- nebo 30procentní slevou se vyplatí.

 

Nezapomínejte na pojištění

Ušetřit se dá na různých položkách, ale nikdy by to nemělo být pojištění. Můžete tak ušetřit stovky tisíc za pouhé lékařské ošetření a bezodkladnou péči. Základem je pojištění léčebných výloh, rozhodně ale doporučujeme přidat i úrazové pojištění a pojištění odpovědnosti za škodu. Náklady se pohybují v desítkách korun za den a to je investice, která se vám za tu jistotu stoprocentně vrátí.

 

Kvůli dovolené se nezadlužujte

K častému finančnímu zlozvyku Čechů patří půjčovat si na letní i zimní dovolenou a zadlužit se kvůli pár volným dnům na mnoho měsíců či let dopředu. Dovolená je z principu zbytná položka, proto čerpat kvůli komfortu na horách spotřebitelský úvěr je nerozum. Pokud je pro vás dovolená na horách z nějakého důvodu výhodná v termínu, kdy netrpělivě vyhlížíte výplatu, je možné využít flexibilní finanční rezervy Ferratum Credit. Čerpat můžete jednorázově i opakovaně až 35 000 Kč a půjčené peníze splatit buď ihned v celé výši, nebo si je rozdělit do několika splátek v libovolné výši. Za využívání služby nebo vedení konta nic neplatíte, pouze hradíte denní úrok a úrok z celkové čerpané sumy.