Jaro, slunce – květy, pyly. Jak doma unikat alergii?
4 min. čtení

Jaro, slunce – květy, pyly. Jak doma unikat alergii?

Osvoboďte svou rodinu od alergií alespoň doma. Existuje hned několik jednoduchých návyků a řešení, díky kterým nebude jaro pro alergiky doslova peklem.

Venku je přímo nádherně! Stromy kvetou a voní skoro až do půlnoci, tráva jě tak měkká a plná sedmikrásek,  včely vám bzučí okolo hlavy tu známou radostnou píseň  jara. Alergici ovšem vidí žlutý prášek poletující vzduchem, vysokou trávu plnou bordýlku a šedivý výhled za okny pokrytými pylem.

K tomu je ještě v lepším případě rýma a kýchání –  v horším kašel, svědění  a dušení. I doma možná sotva spí, protože alergie je souží i v noci. Jak si tedy život ulehčit alespoň doma?

Větrat se musí, aspoň občas

Je jasné, že venku se pylu vyhnout nelze, nejsme ale proti němu chráněni ani doma. Pro spuštění alergických příznaků stačí 10-20 pylových zrn na metr čtvereční – už tak nepatrné množství nás dokáže pěkně potrápit. Co s tím? Větrat samozřejmě musíme, výhodnější je ale větrat po dešti, když velkou část pylů z ovzduší déšť spláchl. Do jisté míry nás ochrání instalace protipylových sítí do oken, ty ale nezachytí všechny částice a také kvůli své hustotě stíní, takže je určitě nelze použít do všech oken.

Voda je nepřítel pylu

Pyl se nedostává do domu jen okny. Přinášíme si ho tam i my sami na oblečení, na botách, ve vlasech. Je třeba se převlékat hned v předsíni a venkovní oblečení tam nechat, a před spaním se vždy osprchovat a umýt si vlasy. Na své srsti ovšem alergeny donese i pes nebo kočka, a ti by nebyli z každodenní koupele zrovna nadšení. Pyl, který se dostane do místností, se usazuje spolu s prachem a víří se s každým pohybem. Jediný recept na to je vysavač s kvalitním filtrem a vlhký hadr.

Čistička vzduchu je účinná pomoc

Jak dobře vědí všichni, kdo pylovou alergií trpí, dodržovat důsledně všechna tato opatření je velmi obtížné a ani to většinou nestačí. Opravdu efektivně dokážou pylová zrna z ovzduší odstranit jen čističky vzduchu. Je to proto, že pylové částečky jsou velmi lehké, zůstávají ve vzduchu a jinak než čističkou se jich doma budete zbavovat jen velmi těžko.

Čistička vzduchu Kärcher AF 30 vyčistí vzduch v místnosti o velikosti 30-40 m². Je vybavena nejmodernějším filtrem High Protect 13, který odstraňuje nejen alergeny, ale i další škodliviny, aerosoly, pachy a chemické výpary. Náplň filtru s aktivním uhlím má účinnost 99,95 % pro částice o velikosti 0,3 µm. Filtr vydrží až rok, podle míry znečištění ovzduší a intenzity používání. Laserový senzor řídí automatický režim a přizpůsobuje úroveň výkonu stupni znečištění vzduchu.


Čistička je v provozu velmi tichá, výhodou je i časovač, možnost nastavit noční režim a také dětská pojistka. Na přehledném displeji zobrazuje kvalitu, teplotu i vlhkost vzduchu. Díky nasávání vzduchu ze dvou stran je zaručen vysoký průtok vzduchu.
Pořízení čističky vzduchu znamená velkou úlevu a zlepšení kvality života jak pro rodiny alergiků, tak pro osoby trpící astmatem.

Zajímají vás další čističky vzduchu nebo jiní pomocníci? Mrkněte na www.karcher.cz.