Jak správně ředit esenciální oleje?
5 min. čtení

Jak správně ředit esenciální oleje?

Síla a účinnost éterických olejů je skutečně velmi intenzivní. Nesprávně ředěný olej může způsobit například velké podráždění pokožky, a proto si na jeho správném a přesném použití je třeba dát velmi záležet.

Esenciální oleje můžete zpravidla použít buď lokálně – přímo na pokožku, nebo se dají inhalovat – nejčastěji pomocí difuzéru či aroma lampy. V každém případě je ředění důležité a má svá specifika. Spolu se na to podíváme.

Ředění olejů při použití aroma lampy či difuzéru:

Při použití aroma lampy či difuzéru vždy platí, že méně je více a skutečně stačí použití dvou tří kapek. Na jemné inhalování je ideální například doTerra aroma lampa, která sílu esenciálních olejů dostane do vzduchu. DoTerra oleje pro děti jsou velmi vhodné k inhalování nejen jako podpůrná léčba při různých nachlazeních, ale i jako účinná prevence. Aroma difuzér vláček doTerra udělá velmi dobrou službu a inhalování díky němu se pro děti stane oblíbenější a zábavnější.

Ředění olejů při lokální aplikaci:

Správným zředěním éterických olejů dosáhnete dvou věcí. Za prvé se vyhnete možnému nepříjemnému podráždění pokožky, za druhé zředěním ve vhodném nosném oleji si můžete skvělé vlastnosti éterických olejů užívat ještě o něco déle. Jak to myslíme? Vysvětlíme.

Proč je třeba esenciální oleje naředit?

Esenciální oleje mají totiž vysokou prchavost. To znamená, že se velmi lehce vypaří, a též to, že se nemohou snadno vstřebat do pokožky. To se dá ale velmi jednoduše změnit tím, že pár kapek esenciálního oleje přidáte do oblíbeného oleje, krému či pleťového mléka. Díky tomu proniknou hlouběji do pokožky a zůstanou tam delší dobu. Vy si tak můžete užívat jejich blahodárné účinky podstatně déle. Zároveň si díky správnému zředění můžete vychutnat příjemnější koncentraci vůně daného éterického oleje. Jejich neředěná vůně je totiž často příliš koncentrovaná, což může být pro naše smysly až trochu nepříjemné. Naopak správné míchání a naředění esenciálních olejů nám přinese příjemnou vůni, kterou si namísto několika minut můžete vychutnat po celý den.

Nezapomeňte se otestovat:

Před použitím kteréhokoli éterického oleje se doporučuje otestovat si, jak na něj bude reagovat vaše pokožka. Toto testování je velmi jednoduché a intuitivní. Jednoduše naneste co nejmenší množství zředěného esenciálního oleje na pokožku (ideálně na noze) a počkejte 24 hodin, zda se objeví nežádoucí reakce, nebo ne. V případě jakýchkoli nepříjemných příznaků – svrbění, puchýře, otok či zčervenání je potřeba místo okamžitě umýt teplou vodou a mýdlem a přestat olej používat. Pokud se žádný příznak neobjeví, je pro vás olej bezpečný a můžete jej dále používat.

Jak ředit esenciální olej – lokální použití pro dospělé

  • Pro pravidelné a dlouhodobé používání (např. použití pleťových vod či krémů) se doporučuje 3% koncentrace, což znamená 18 kapek esenciálního oleje na 30 ml nosného oleje/vody/krému.
  • Pro příležitostné dlouhodobé používání (vlasová kúra, masážní olej) se doporučuje 5% koncentrace, což znamená 30 kapek esenciálního oleje na 30 ml nosného oleje/vody/krému.
  • Pro občasné používání (parfémy, léčivé přípravky na natírání kloubů a svalů) se doporučuje 10% koncentrace, což znamená 60 kapek esenciálního oleje na 30 ml nosného oleje/vody/krému.

Jak ředit esenciální olej na lokální použití pro děti

Děti mají obecně o mnoho citlivější pokožku než dospělí a zároveň se jejich organismus stále ještě vyvíjí. Proto by se u nich esenciální oleje měly používat ve výrazně nižších koncentracích než u dospělých.

  • Pro děti do 6 let se běžně doporučuje 0,25% ředění – 1,5 kapky na 30 ml nosného oleje.
  • Pro děti od 6 let se běžně doporučuje 1% ředění – 6 kapek na 30 ml nosného oleje.

Důležité: Nepoužívejte éterické oleje lokálně u dětí mladších 2 let a nikdy nepoužívejte éterické oleje na tvář dítěte.