Kavárna v anglickém, viktoriánském stylu
5 min. čtení

Kavárna v anglickém, viktoriánském stylu

Pracuji dlouhá léta jako fotograf. Svatbu ani promoci vám nenafotím, mým stylem jsou spíše umělecká ztvárnění fotografie a různé koláže. Nepracuji ani tak s photoshopem jako v klasické tmavé komoře s chemikáliemi.

Před pár lety jsem se přestěhoval s rodinou do Prahy, jelikož jsem vždy toužil bydlet v tomto krásném historickém městě. Jsme trochu alternativní rodinka, řekněme. Já s ženou jsme vegetariáni a máme vůbec trochu odlišný životní styl. Rádi cestujeme a procestovali jsme již spoustu zemí. Naše, česká kultura, nám je a bude vždy velmi blízká, ale zamilovali jsme si i „starou“ Anglii. Na minimalismus nás tedy moc neužije, máme rádi dřevo, ornamenty a teplé, příjemné barvy.

Dlouho jsme hledali nějaké místo, kam bychom si mohli zajít na dobrou kávu a bezlepkový zákusek. A nakonec jsme se rozhodli, že si otevřeme svoji vlastní kavárnu. Žena měla potřebu se realizovat a dcera ji mohla v jejím podnikání pomoci a já jsem se těšil, že budu moci vzít své potencionální klienty na schůzku na příjemné místo.

Do kavárny jsme chtěli promítnout své osobnosti a vše co nás baví a zajímá, ale sami jsme se do rekonstrukce pouštět nechtěli. Naše velmi dobrá známá, také umělkyně, malířka, nám doporučila designérku paní Pavlínu Lipkovou z ORIGINE INTERIER DESIGN, designový nábytek, návrhy a realizace interiéru Brno. Její práce je vždy originální a osobitá a lidé, kteří mají kreativní duši a originální styl si s ní budou jistě rozumět. I my jsme si s ní porozuměli a domluvili se na návrzích a realizaci naší budoucí kavárny.

Prvky viktoriánské Anglie i prvky staročeské, které máme rádi, se paní Lipkové povedlo v interiéru krásně zkombinovat. Podlaha je z dubového dřeva, lakovaná a mořená do tmavě hnědé barvy. Stěny jsou v barvě slonové kosti tak, aby prostor nepůsobil příliš studeně, ale aby nepůsobil ani příliš zaplněně. Jelikož již bylo předem dáno, že dekorace a doplňky budou hodně výrazné.

51034970 - retro  vintage style tea room, vintage home interior. tea time. antique teacup, antique furniture. afternoon tea at home.

Jako dekorace jsme se rozhodli využít náš vlastní „materiál“. Po stěhování nám zbylo na půdě spousta nevyužitých věcí, ke kterým jsme měli vztah a vázalo se k nim spousta vzpomínek, ale do interiéru se nám již nehodily nebo na ně nebylo místo nebo čas je umístit. Vyhodit jsme je ovšem nechtěli a tak jsme byli rádi, že paní Lipková byla ochotna a schopna  naše poklady zakomponovat do interiéru a udělat z toho dokonce přednost.

Všechny místnosti kavárny jsou v podobném duchu. Dřevěný starožitný nábytek a obrazy, dekorace, ornamenty. Nejčastěji a nejraději ovšem sedáme v útulné místnosti se dvěma starožitnými křesly a vysokým, lakovaným stolem, viktoriánského typu.

Lustr na stropě je zde také starožitný tvořený křišťálovými kapkami, zkombinovaný se zlatem a žárovkami v podobě svíček, které navozují příjemnou atmosféru. Důležitým prvkem, jsou zde, již zmiňované „poklady z naší půdy“.

Viktoriánský styl si bohaté dekorace přímo žádá, a proto nebylo třeba jimi šetřit. Naopak, mohly být hrdě vystaveny. Uloženy jsou do tmavě hnědých dřevěných polic, které jsou přes celou stěnu tak, že tvoří dekoraci, která směle nahrazuje tapetu, která by na této stěně byla. Naleznete zde knihy, porcelánové sady hrnečků a talířů, stříbrné příbory a předměty z našich cest po Japonsku a Vietnamu.

51034969 - empty retro  vintage style dining room

Snažili jsme se s pomocí paní designérky vytvořit prostor, který bude působit pohodově a domácky, ale zároveň honosně tak, jak si viktoriánský styl žádá. Troufám si tvrdit, že se nám to povedlo. Podáváme zde i nápoje a občerstvení, které takovou atmosféru navodí. Pečeme si vlastní sušenky ke kávě, vyrábíme domácí zákusky, klasické i bezlepkové. Necháváme dovážet kvalitní kávu a čaj, tak abychom uspokojili mlsné jazýčky nás, ale hlavně našich zákazníků. A paní Lipkové musíme poděkovat za příjemnou spolupráci s ní a ocenit jí za její originální a nápaditý styl.