Kustovnice čínská
3 mins read

Kustovnice čínská

Kustovnice čínská je považována za klenot tradiční čínské medicíny, mluví se o ní jako o všeléku. Má totiž blahodárné účinky pro lidský organismus. Posiluje imunitní systém a celkovou obranyschopnost, podporuje vitalitu, dlouhověkost i sexuální potenci. Ostatně, o jejím vlivu na sexuální potenci věděli už staří Číňané, kteří ji považovali za výtečné afrodiziakum. Nejčastěji se využívají její plody – bobule Goji, které barvou a velikostí připomínají náš šípek. Ty jsou ceněné pro své výživové hodnoty a léčivé schopnosti.

Kustovnice se řadí mezi superpotraviny 21. století, neboť obsahuje široké spektrum látek prospěšných pro naše tělo, velké množství živin, minerálů a antioxidantů, které posílí náš imunitní systém, pomáhají zabránit poškození buněk, stárnutí organismu, zmírnit celkovou degeneraci fyziologických funkcí a chránit tělo před choroboplodnými zárodky. Z nutričního hlediska je považována za nejvýživnější ovoce vůbec. Ukrývají se v ní aminokyseliny, nenasycené mastné kyseliny, vitaminy skupiny B, A, C a E, důležité stopové prvky jako železo, měď, zinek, sodík, mangan, draslík, dále minerály, především vápník, fosfor a hořčík. Je nejbohatším zdrojem karotenoidů, které mají významné antioxidační účinky. Mezi nejvýznamnější patří hlavně betakaroten, který chrání tělo proti působení slunečních paprsků, a tím zpomaluje stárnutí kůže a těla.

Látky obsažené v Goji podporují činnost mozku a zlepšují paměť a psychickou kondici, předchází degeneraci nervové soustavy. Příznivý vliv má také na zrak, zlepší jeho ostrost, uklidní podrážděné a unavené oči. Plody posilují ledviny a játra, podporují trávení, stimulují činnost střev, poradí si i s vysokou hladinou tuku a cukru v krvi.

Kustovnice má také blahodárný vliv na správnou činnost srdce, zároveň ho také posiluje a chrání. Zlepšuje krvetvorbu, působí totiž na tvorbu červených krvinek, které příznivě ovlivňují celý kardiovaskulární systém, vyrovnává ph v krvi, pomáhá udržet správný tlak a přispívá také k jeho snížení, podporuje krevní oběh a čistí krev. Příznivě působí na krevní tlak, snižuje cholesterol, čímž pomáhá předcházet infarktům a ostatním srdečním chorobám. Stabilizuje vlásečnice a cévy v celém těle, využít ji tak lze i v prevenci křečových žil.