Nábytek pro mateřské školky má svá specifika. Znáte je?
3 mins read

Nábytek pro mateřské školky má svá specifika. Znáte je?

Předškolní zařízení jsou vybavena specializovaným nábytkem, který musí splňovat přísné normy. Nechte se inspirovat, jak vylepšit prostředí mateřské školky tak, aby se děti mohly bezstarostně oddávat hře a přitom se učily jedním z nejefektivnějších způsobů – hrou. Správné vybavení mateřské školky totiž vybízí k aktivitě nebo slouží jako pomůcka při výchově. Jaká jsou další specifika vybavení pro mateřské školky a proč se do něj vyplatí investovat?

Nábytek pro mateřské školky musí splňovat ty nejpřísnější požadavky na bezpečnost a zdravotní nezávadnost. Kromě toho je také důležité kvalitní provedení bez ostrých hran, v souladu s bezpečnostními normami, a kromě nábytku také hrací prvky, koutky, hry či didaktické pomůcky, které pomohou rozvíjet se dětem v předškolním věku. Mimo to je také důležité promyslet vhodné uspořádání, obzvláště pokud neoplývá velkorysými prostory.

Rozdělení na zóny

Prostor v mateřské školce by měl být rozdělený na takzvané zóny. Lze to udělat velmi snadno pomocí modulárního nábytku, a navíc to bude vypadat esteticky. Můžete tak například jednoduše vymyslet hernu, která bude fungovat pro rekreaci a zároveň jako zašívárna. Děti se rády učí napodobováním života dospělých, proto jsou často k vidění různé tematické dětské koutky, např. garáže, kadeřnictví, kuchyňské studio nebo třeba klidně i pohádkové království na podporu rozvíjení fantazie.

Lehátka pro odpolední odpočinek

Po dopoledni naplněném hrami přichází vždy na řadu neodmyslitelně odpočinek či odpolední spánek, během kterého děti vstřebají všechny zážitky a vjemy z her a jejich mozek se bude věnovat třídění poznatků a informací. Lehátka z kvalitních materiálů tedy mají svůj nezastupitelný význam stejně jako zdravotní matrace respektující odlišnosti a zvláštnosti vývoje dětského tělíčka. Díky tomu se budou moct děti vypsat do růžova. Pokud bojujete s prostorem, existují i prostorově úsporná lehátka, která se dají stohovat – díky tomu nezaberou tolik místa a hodí se do omezených prostor. Na výběr bývají odlehčené konstrukce, které oceníte při častém přemisťování lehátek, nebo i bytelnější z dřevěného masivu. U matrací zase vsaďte na ty se snímatelným a pratelným potahem. To vám usnadní práci v případě dětských nehod během spánku.

Tradice a česká výroba

Uplynulý rok 2021 byl pro mnohá odvětví přelomový, a nejinak tomu je i u specializovaného vybavení pro školy a školky. Se ctí se s tím podařilo vypořádat ryze české firmě MAKRA Didakta. Fungují na trhu od roku od roku 1993 a za tu dobu se podíleli na vybavení škol a školek nejen v Čechách, ale také v zahraničí. Za sebou mají například realizaci mateřských školek ve Spojených arabských emirátech. Do portfolia firmy spadá kromě nábytku pro školy a školky i zahradní vybavení nebo interaktivní hračky.