Objevte novou populární zábavu a vyzkoušejte malování podle čísel!
13 min. čtení

Objevte novou populární zábavu a vyzkoušejte malování podle čísel!

Chcete si užít originální zábavu a jako výsledek získat malé umělecké dílo? V takovém případě si zamilujete malování podle čísel. Podle zvolené úrovně se jedná o skvělý relax, ale i příjemnou uměleckou výzvu. Co všechno tato technika obnáší a jaké jsou důvody pro vyzkoušení malování podle čísel? To se dozvíte v tomto obsáhlém článku.

Co je malování podle čísel?

A co je vlastně malování podle čísel? Jde o techniku malování, kdy postupně používáte barvy na plochy označené příslušnými čísly. Jedná se tak o trochu složitější omalovány, kdy používáte štětec a kvalitní akrylové barvy. Jakmile si objednáte obraz podle čísel, získáte kompletní sadu se vším potřebným pro vytvoření malého uměleckého díla. Naprostým základem je především plátno, kde jsou vyznačené jednotlivé barevné plošky. To navíc může být rovnou vypnuté na rámu, kdy následně stačí pouze hotový obraz pověsit na stěnu.

Dále jsou součástí balení i štětec a všechny potřebné barvičky. Ty jsou na víčku opět opatřeny číslem, které odpovídá barevným ploškám. Pro snadnější malbu nechybí ani předloha, kde jasně vidíte, jak má vypadat výsledný obraz.

Pro malbu podle čísel můžete zvolit několik různých strategií. Schválně si vyzkoušejte, jaká vám bude nejvíce vyhovovat. První variantou je vymalování všech barevných plošek vždy jednou barvou. Druhou možností je postupné malování obrázku z jedné strany na druhou. Kombinací obou technik je rozdělení obrazu na části, které budete postupně malovat jednotlivými barvami. Díky pestrému výběru z více úrovní obtížností není problém zvolit takový obraz, jehož malování bude zábavné a nebude přespříliš zkoušet vaši trpělivost.

V malování podle čísel jsou možnosti téměř nekonečné. Na specializovaném internetovém obchodě Zuty.cz totiž najdete skutečně bohatý sortiment jednotlivých motivů. Připraveny jsou kategorie zvířata, příroda, květiny, města, stavby, ale i dětské či motivy podle znamená zvěrokruhu. A když vám to nebude stačit, můžete si objednat obraz podle čísel z libovolné vlastní fotografie.

8 důvodů, proč vyzkoušet malování podle čísel

A proč si vlastně vyzkoušet malování podle čísel? Důvodů existuje opravdu hodně, ale každý si zde jistě najde ten svůj důvod, proč jde o zábavu, která stojí za zkoušku. Pestrý výběr různých motivů, které můžete navíc doplnit o vytvoření obrazu z vlastní fotografie je další předností, díky které nabízí malování podle čísel téměř nekonečné možnosti.

Zlepšování kreativity

Snad každá výtvarná činnost má pozitivní vliv na rozvoj kreativity a částí mozku, které v běžném každodenním životě příliš netříbíme. Jinak tomu není ani v případě malování podle čísel. Díky propracovanému systému se naučíte kombinovat barvy a dokážete vidět výsledek s potřebným odstupem. Díky tomuto tréninku se za čas jistě budete moci pustit do vlastního tvoření a přecházet na větší obtížnosti malování podle čísel. Rozvinutou kreativitu následně uplatníte i v práci či při řešení jiných problémů, protože mozek bude mít natrénováno. Z toho důvodu je jasné, že malování podle čísel je vhodné pro děti, dospělé, ale i seniory, kdy je vhodné stále zatěžovat mozek a trénovat jednotlivé schopnosti jako efektivní boj proti postupné degeneraci.

Snadno si vyberete stupeň obtížnosti

U malování podle čísel najdete hned několik různých obtížností. Liší se množstvím barevných ploch a jejich velikostí. Pro začátek je dobré zvolit úroveň velmi snadné či snadné. Takové obrazy jsou tvořeny méně plochami, které jsou větší pro snazší vymalování. Jde o volbu pro začátečníky a děti, které se postupně naučí správně pracovat se štětcem. Jakmile se zdokonalíte, můžete postupně přecházet na vyšší úrovně obtížnosti. Postupně přibývají detaily a vymalování jednotlivých plošek se stává o něco složitější. I po několika zhotovených dílech tak může být malování podle čísel stále velmi zajímavou výzvou.

Vhodná aktivita pro děti

Malování podle čísel v nižších úrovních je vhodné i pro relativně malé děti. Jde o zábavu na několik dní, během které si děti procvičí motorické dovednosti a budou rozvíjet představivost, kreativitu a pečlivost. A jak děti porostou a budou se zdokonalovat v malování, jednoduše jim budete vybírat obrázky ve vyšších úrovních obtížnosti. Takové hotové umělecké dílo, které dítě samo namalovalo, navíc může být krásným a originálním dárkem pro příbuzné.

Základní technika pro zdokonalování umění

Pokud se chcete zlepšit v malování, ale nevíte, jak na to, vyzkoušejte právě obrazy podle čísel. Lépe totiž pochopíte, jak funguje malba a naučíte se vystihnout dané barevné kombinace. Po namalování několika obrazů pomocí techniky s označenými čísly se naučíte lépe odhadnout, jak vytvořit stín, jakým způsobem namalovat světlo a na co si dát pozor při kombinaci jednotlivých barev. Zajímavostí je, že techniku malování podle čísel využíval pro své žáky i Leonardo da Vinci.

Osvobození od stresu

Malování je velmi uklidňující činnost. Najednou se totiž soustředíte pouze na sebe, plátno, štětec a barvy. Naplno se ponoříte do přesného vymalování jednotlivých plošek označených čísly tak, aby obraz vypadal co možná nejlépe. A dokonale u toho zapomenete na starostí běžného života. Právě to je jeden z důvodů, proč mnoho lidí začalo s malováním podle čísel. Jakmile se vám v práci a v životě nahromadí velké množství stresu, je nesmírně důležité zvolit správný odpočinek, během kterého se dokážete uvolnit. Schválně dejte šanci právě malovanému obrazu podle čísel, kdy zjistíte, že najednou budete myslet pouze na to, jakou další barvu použijete a budete se naplno těšit z toho, jak se malba krásně rýsuje.

Pozitivní emoce

S malováním jsou spojené především pozitivní emoce, které v dnešní době každý potřebuje. Jakmile se vám navíc povede malbu zdárně dokončit, získáte i skvělý pocit sebevědomí a spokojenosti nad výsledkem. Rozvoj optimistického myšlení a pocity štěstí tak jsou jedny z dalších předností a důvodů, proč si tuto techniku vyzkoušet. A pokud si navíc vyberete veselý motiv, bude radost ještě o něco větší, protože se následně budete těšit i ze svého hotového díla. Takový obraz si můžete vystavit na poličku či jednoduše pověsit na zeď. Plátno je totiž možné objednat již rovnou vypnuté na rám, aby výsledek vypadal skutečně profesionálně.

Vlastní umělecké dílo jako krásná dekorace

A co s obrazem až do namalujete? Jednoduše poslouží jako krásná dekorace na stěnu a pro rozšíření vaší galerie. Při pohledu na své vlastní umělecké dílo si opět obnovíte pozitivní pocity spojené s malováním. Možná vám to pomůže rozhodnout se, jaký další obraz si objednáte na nové malování. Uvidíte, že si tuto jedinečnou zábavu skutečně zamilujete, protože na vytváření uměleckých děl s pomocí štětce a barev je mnoho krásného. Díky pestré nabídce motivů z mnoha kategorií jistě najdete ty správné kousky pro sladění s dalším vybavením ve vybraném pokoji.

Namalujte si obraz podle vlastní fotografie

A že už se vám žádný z nabídky motivů nelíbí? To vůbec není problém, protože si můžete jednoduše nechat vytvořit obraz podle čísel z vlastní fotografie. Vyberte si tak fotku vaší oblíbené krajiny, ale třeba i portrét nebo domácího mazlíčka a pusťte se do tvoření. Díky výchozímu motivu z vaší fotografie dostane takové dílo zcela nový rozměr. Malování podle čísel z vlastní fotografie je skutečně jedinečným způsobem, jak si vytvořit něco pěkného do domácnosti či originální dárek.

Malování podle čísel je skvělé pro všechny bez rozdílu věku

A pro koho je malování podle čísel vhodné? Odpovědí je, že naprosto pro všechny. Protože jde o kreativní činnost, která rozvíjí mozek i jemnou motoriku, může jít o vhodnou zábavu pro děti. Na chvíli totiž odloží mobilní telefony a začnou tvořit něco skutečného. Malování podle čísel je později navede i na tvorbu vlastních krásných obrázků. V obrazech podle čísel si však najdou zálibu i dospělí. Vyšší úrovně obtížnosti totiž nabídnou možnost vytvořit hotové umělecké dílo, které ale nebude zadarmo. Pořádná porce snažení a trpělivosti se však vrátí v podobě krásného obrázku. Další skupinou, pro kterou je malování podle čísel vhodné, jsou senioři. Je prokázáno, že kreativní činnost pomáhá udržovat mozek v optimální kondici. Zároveň jde o smysluplné trávení volného času, kdy budou mít i starší lidé radost z toho, že tvoří něco krásného. Opět je však dobré začínat na nižší úrovni a až postupně přejít na složitější motivy s více plochami, které si budou žádat větší přesnost.

Ideální i jako dárek

Až budete přemýšlet, co dát někomu za dárek, zkuste se zamyslet nad tím, jestli neocení právě malování podle čísel. Jde totiž o krásný a originální dárek, který potěší a zároveň připraví pro dotyčného několik hodin zábavy a kreativního tvoření. Obraz zhotovený podle této techniky se také může stát krásnou pozorností, kdy věnujete kus vlastního úsilí a pečlivého snažení s cílem vytvoření co možná nejlepšího výsledku. Tak na nic nečekejte a pusťte se do výběru toho správného motivu. Vzhledem ke skutečně pestrému výběru to totiž nějakou chvíli jistě zabere.