Vybíráme postýlku pro první děťátko

0

Nákup dětského vybavení vždy začíná u postýlky. Mnoho budoucích maminek zdědí některé dětské potřeby po svých sourozencích, kteří už děti mají, nebo je dostanou od kamarádek a známých. Ne každému se však taková věc poštěstí. Pokud si musíte postýlku pořídit sami a nevíte si rady, co bude pro vaše miminko nejlepší, přinášíme vám několik rad, na co si dát při výběru pozor. Řiďte se pravidlem, že na prvním místě musí být vždy bezpečnost děťátka.

Vhodné umístění a rozměry postýlky

Nejprve si promyslete, kam lůžko pro miminko umístěte. Na základě toho pak zvolíte rozměr dětské postýlky. Nabízí se dvě varianty velikostí – 120 × 60 cm, nebo 140 × 70 cm. Postýlka by měla být na klidném místě, aby dítě mohlo nerušeně spát přes den i v noci. Je proto dobré umístit ji dál od dveří a okna v ložnici nebo dětském pokoji. Mnoho maminek chce mít postýlku přímo u vlastního lůžka, aby v případě potřeby mohly miminko okamžitě obsloužit. Pokud je to tak i u vás, ujistěte se nejprve, že vám nebude v cestě překážet nic, co by třeba v přítmí noci mohlo udělat rámus a vašeho potomka vzbudit. Jestliže máte v pokoji dostatek prostoru, určitě zvolte raději větší postýlku o rozměru 140 × 70 cm s nastavitelným roštem. V té může dítě spát až do předškolního věku a vy tak ušetříte peníze za nové vybavení.

Jakému materiálu dát přednost

Dalším důležitým kritériem je volba materiálu, ze kterého jsou postýlky pro miminka vyrobeny. Ideální je přírodní materiál v podobě dřeva, z nějž se dnes vyrábí většina dětských lůžek. Chybu neuděláte ani v případě kovových postýlek. Je ale nutné počítat s tím, že jsou těžší a ne tolik útulné. Zato ale vynikají dlouhou životností a jsou odolné proti poškození. Na trhu existují ještě také cestovní postýlky, které využijete na výletech a dovolené. Nedoporučuje se je však používat nonstop i doma, jelikož nejsou dimenzovány pro každodenní užití.