Jak na lepší zdraví aneb 3 důvody, proč je dobré chodit do sauny

0

I přes to, že většina lidí připisuje původ tradice saunování Finům, kteří tento způsob rekreace berou pomalu jako národní sport, sahají kořeny saun až do Severní Ameriky. Slovo sauna však již skutečně pochází z tohoto ugrofinského jazyka. Tak či onak, děkujme všem, kteří pomáhali dotvářet tento skvělý způsob trávení volného času. Přináší s sebou totiž celou řadu výhod.

Detoxikace organismu

Toxiny jsou obsaženy v jídle, pití a vzduchu. Ty následně musí naše tělo zpracovat a vyloučit, jejich nadměrné množství však může oslabit náš imunitní systém. Není tedy na škodu jít vašemu tělu naproti, a pomoct mu tak například pravidelným pobytem v sauně, jež urychlí proces pocení, skrze který se toxické látky vylučují.

Relaxace pro duši

Doba je zpravidla čím dál tím rychlejší, což má značný dopad na naši psychiku, která též potřebuje čas od času zregenerovat. Sauna se pro tuto formu odpočinku jeví jako ideální řešení. Při saunování dochází k vylučování endorfinů, čímž se navazuje tzv. šťastná únava. To následně vede k podpoře vaší psychické pochody, která se odráží na každodenním fungování a má velký vliv na vaše okolí.

Zdravé srdce

Sauna vyvolává z hlediska srdečního fungování stejnou aktivitu jako běžné cvičení. Mohou za to rozdílné teploty při nahřívání se a následném ochlazení těla. Většina wellness center disponuje různými bazény, jezírky a ochlazujícími rituály. V horku se rozšíří cévy a zvyšuje se tep, zchlazením pak následuje návrat do běžného stavu, čímž se srdce posiluje, a působí tak jako prevence proti infarktu.

Ať už navštěvujete fitness centrum, chodíte do posilovny nebo rádi navštěvujete sauny, každá činnost nad rámec běžného fungování je pro vaše tělo přínosem a s přibývajícím věkem to budete také úměrně pociťovat.