Počítač pro děti
5 mins read

Počítač pro děti

V dnešní uspěchané době je normální slyšet od vašich potomků přání, že by chtěli od Ježíška svůj vlastní počítač. Viděli ho buďto u vás a nebo se o něm baví děti ve škole. A vy najednou nevíte, jestli vyhovíte přání vašeho miláčka nebo jestli budete zodpovědní a s počítačem ještě počkáte. Poradíme vám, jak dítěti vyhovět a zároveň se chovat zodpovědně.

Kdy s výběrem začít?

Vzhledem k tomu, že dítě předškolního věku by mělo počítač používat minimálně, není příliš vhodné podřizovat výběr jemu. Předškolák by neměl u počítače sedět déle, než pár minut denně. Nechte ho pouze prohlížet se obrázky a krátká videa nebo hrát jednoduché hry. Doba sezení před monitorem by neměla přesáhnout 30 minut.

Čas na pořízení počítače pro malé dítě přichází nejdříve s jeho nástupem do školy. Počítačová gramotnost u dětí je důležitá, nicméně i tady je potřeba dobu strávenou s novou hračkou hlídat. Ale existuje celá řada výukových programů, které mohou malému školákovi pomoci v nabývání vědomostí. Tady už můžeme dítěti dovolit věnovat se i svým ostatním zájmům, ale opět s mírou.

Notebook ASUS Transformer Book T100

Stolní počítač nebo notebook?

I výběr mezi těmito dvěma rivaly se může odvíjet od konkrétních faktů. Stolní počítač zpravidla vydrží více a prakticky u něj nezáleží na vzhledu. Notebook je praktičtější co do manipulace a lze ho pořídit za poměrně nízkou cenu, protože levné notebooky startují už na částce v řádu několika tisíc. Je skoro nepřekonatelně ve výhodě v tom, že má vše v jednom. Musíme však mít na paměti, že pokud pořídíme notebook, dítě se těžko bude bránit pokušení brát ho s sebou do školy a vytahovat se před spolužáky

Vzhled, grafika, výkonnost?

Rodinná rada odsouhlasila, že školák svůj první počítač dostane. Nejste si však jisti, jaký bude vhodný? Existuje spousta parametrů, podle kterých zvolit vhodný počítač. Pro vás tu je tu pár nejdůležitějších rad, na co se zaměřit při výběru počítače pro dítě.

  • měl by být souladem multimediálních (zvuk, grafika), praktických (vzhled, tichost) a výkonových (procesor, paměť) požadavků
  • neměl by zruinovat vaši pokladnu – zaměřte se na podstatné věci, které budou využity, dejte proto přednost výkonné grafické kartě, procesoru a celkové schopnosti zvládat hry, počítač budou přeci používat děti
  • dnešní počítače už bývají vybaveny webkamerami, přesto se ujistěte, že tam opravdu je – děti budou chtít komunikovat se svými vrstevníky
  • vyšší výkonnost počítače zároveň bez problémů zvládne vyhledávání na internetu
  • nejlepší radou je poradit se s odborníkem přímo na místě, kde počítač pořizujete
  • koupit nový nebo se podívat na repasované notebooky?

Stolní počítač nebo notebook?

I výběr mezi těmito dvěma rivaly se může odvíjet od konkrétních faktů. Notebook je praktičtější co do manipulace a lze ho pořídit za poměrně nízkou cenu. Stolní počítač naproti tomu vydrží více a prakticky u něj nezáleží na vzhledu. Notebook má skoro nepřekonatelnou výhodu v tom, že má vše v jednom.

Sledujte, co dělá!

Svému synovi nebo dceři jste ukázali svět počítačů, her a internetu. Dejte také pozor na to, jak se dítě takovém prostředí chová. Nemusíte být doslova hlídacím psem, ale bylo by přinejmenším vhodné vědět, co dítě na počítači dělá. Jaké hraje hry, jaký si prohlíží obsah na internetu a jaký čas tráví počítačovými aktivitami. Snáze tak zabráníte možnému styku s virtuálním nebezpečím a nemusíte se tolik obávat zhoršení zraku. Nastavte už od začátku pravidla, která se pak budou hodit i ve vyšším věku.