Poslední fáze těhotenství týden po týdnu – když se blíží porod.

0

Čtyřicet týdnů neustálých změn, které provází složitý proces těhotenství, v průběhu kterého v těle ženy probíhá zázrak zrození života, je pro každou nastávající maminku vyčerpávajícím během na dlouhou trať. Nastávající maminky sledují průběh těhotenství týden po týdnu, a čím více se období jejich očekávání přibližuje k termínu porodu, tím bedlivěji sledují změny, které poslední fázi těhotenství provází.

Ve 32. týdnu těhotenství se většina plodů v děloze otáčí hlavičkou dolů a pomalu se tak připravuje k porodu. Maminka v tomto období může výrazně přibírat, v důsledku čeho se často objevují strie.

Mezi 33. a 36. týdnem těhotenství se maminkám můžou zhoršit otoky nohou, případně se můžou vyskytnout i problémy s hemoroidy. Zvětšující se děloha způsobuje také časté močení a problémy s dýcháním. Maminky mohou zaskočit také občasné stahy dělohy.

Od 36. týdne těhotenství se už dítě i tělo matky intenzivně připravuje na porod. Prsa a bradavky se výrazně zvětšují. Pro plod je už prostor v děloze velmi těsný, takže jeho pohyby bývají intenzivnější a výraznější, než doteď. Maminka může cítit pod kůží bříška obrysy chodidel nebo loktů miminka. V tomto období se maminkám doporučuje s miminkem pravidelně komunikovat.

36. týden těhotenství a další období až do porodu je pro těhotnou maminku už velmi vyčerpávající, proto by měla co nejvíce odpočívat. Ve 36. týdnu těhotenství by měla budoucí maminka absolvovat důležité předporodní vyšetření, zaměřené na detekci streptokoků skupiny B. V tomto období se u maminek může objevit také patologický strach z porodu. Pod dozorem odborníků to ale nemusí být problém.

Podrobné popisy vývinových fází plodu před porodem, popisy změn v těle matky a mnoho dobrých rad, jak se vyvarovat případných zdravotních potíží a jak se vyrovnat s předporodními komplikacemi, jakými jsou otoky, strie, dušnost, či potíže s trávením, najdete v kalendáriu těhotenství týden po týdnu na www.promaminky.cz. Díky těmto informacím budete přesně vědět, na co se máte v jednotlivých fázích těhotenství, včetně blížícího se porodu, připravit.