Pozvěte jaro na váš stůl!
3 min. čtení

Pozvěte jaro na váš stůl!

Už to raší, už to jede. Každý den je delší a světlejší. Kalendář nám nedávno oznámil, že začíná astronomické jaro, ptáci zpívají, lidé se více smějí a v každém z nás se rodí radost a naděje. Přišel tedy čas očistit své tělo nejen od nánosů toxických látek, ale i duši od těch psychických.

Skvěle nám poslouží procházka v probouzející se přírodě. A nezapomeňte vzít s sebou také košíček na bylinky, které právě raší! A co dobrého z nich můžete vykouzlit?

Bršlice kozí noha

Najdete ji v okolí cest listnatých lesů. Nabízí v sobě spoustu vitamínu C, který zajišťuje v našem těle mnoho důležitých funkci. Vitamín C je i antioxidant, který se podílí na tvorbě hormonů. Velice mladé listy se dají sbírat celé i s křehkým stonkem. Můžete je přidat do špenátu, nakrájené do salátu, či udělat si z nich lahodné pesto a namazat na toust.

Česnek medvědí

Je známý pro své detoxikační účinky. Má však jednu nevýhodu – často roste na státem chráněných místech. Na to tedy pozor! Sbírejte vždy jen pár lístků z každé rostlin a rychle jej zpracujte. Čerstvý ho použijte na chleba s máslem k snídani, či z něj vytvořte vynikající pesto na těstoviny. Rozmixujte hrst medvědího česneku, oříšky, kapku oleje, sušená rajčata, klasická rajčata, pepř a sůl. Smíchejte s uvařenými těstovinami, a abyste měli bílkoviny, přidejte kvalitní parmezán.

Kopřiva

V čem najdete serotonin hormon štěstí? Ano, kopřivy dvoudomé raší zpod listí na okraji cest. Můžete z nich vytvořit špenát či je rozmixovat spolu s klasickým špenátem. Pro mnohé jsou neodmyslitelnou součástí nádivek, nebo je zkuste nakrájet a přimíchat do míchaných vajíček! Kopřivu je vždy lepší spařit kvůli žahavým chloupkům. Mimo jiné má kopřiva nespočet benefitů od odvodnění organismu, protizánětlivé vlastnosti až po povzbuzení metabolismu, pro které se rozhodně vyplatí do vašeho jídelníčku zařadit.

Za divoké vitamíny a minerály nám poděkuje především naše zdraví a pleť! A pokud ji ještě podpoříme kvalitní kosmetikou dle typu pleti, pleťovými krémy, čistícími gely a dostatkem tekutin, bude zářivá a jasná a vaše zdraví a krása bude patrná na první pohled!