Přijďte se podívat na svatováclavskou korunu – tentokrát bez front, které děti tak nenávidí

0

Hraní si na princezny, ale i na prince, patří k tradičním dětským hrám. Taky jsme se tak jako malí hráli. Pobíhaly jsme po bytě s kusem záclony ve vlasech, v dlouhé sukni z maminčiny skříně, a hrály jsme se na zakletou princeznu. Kluci zas jako princové osedlali židli místo koně a vyrazili za drakem s dřevěnou vařečkou místo meče. I dnes, pokud dáte dětem prostor a nezahltíte je hračkami, které potlačují jejich fantazii a hru jim až příliš nalajnují, můžete zažít to úžasné kouzlo improvizace. Vezměte děti sebou i za skutečnou historií. Oni si pak bez naší pomoci dokážou fakta proměnit ve hru, která buduje jejich osobnost a třeba i vytváří vztah k historii. Viděly už vaše děti svatováclavskou korunu?

 

Symbolem českých korunovačních klenotů je svatováclavská koruna

Svatováclavská koruna s čepičkou, královské žezlo s pouzdrem, královské jablko s pouzdrem, poduška s pouzdrem a korunovační roucho tvoří soubor českých korunovačních klenotů. Spolu s tzv. korunovačním zlatým relikviářovým křížem a s tzv. svatováclavským korunovačním mečem bývají vystavovány krátkodobě na Pražském hradě. Užít si je znamená ale vystát i dlouhou a několikahodinovou frontu, čímž určitě své děti nijak neohromíte a radost jim spíše zkazíte. Vezměte je podívat se na nejvzácnější a nejsymboličtější část korunovačních klenotů, na svatováclavskou korunu, do pražského Obecního domu. Koruna je věrnou replikou a podívat se na ní lze bez front a čekání. Vystavena je v galerii Pražské mincovny.

Divíte se, proč právě mincovna nabízí unikátní pohled na svatováclavskou korunu? Není se čemu divit. Právě ona je ve stylizované podobě vyražena na každé korunové minci ČNB a je tedy symbolem českého mincovnictví i české měny.

 

Dopřejte dětem výlet se špetkou historie

Seznamte své děti se střípky české historie a dejte jim podnět ke hrám. Víte, že svatováclavskou korunu nechal zhotovit v roce 1346 Karel IV. pro svoji korunovaci? A že posledním králem, korunovaným touto korunou, byl Ferdinand V. Habsbursko-Lotrinský? S korunou je spojena řada dalších zajímavostí. Třeba že i svatováclavská koruna patřila mezi tzv. relikviářové koruny, protože měla do křížku vsazen trn z Kristovy trnové koruny. Avšak při posledním restaurování se zjistilo, že trn v koruně chybí. Zajímavostí jsou i drahokamy osazeny do koruny. Každý z nich má totiž určitou symboliku.

 

Numismatika je krásný koníček již od dětských let

Krásny výlet spojte i s návštěvou numismatického obchodu v Obecním domě. Třeba právě zde vaše dítě objeví svého celoživotního koníčka. První mincí v jeho sbírce může být stříbrná mince ČNB s jeho jménem. Bude to krásná památka na povedený výlet i na den, kdy se v něm zrodí láska k numismatice.