Proč byste i vašim dětem měli pořídit Montessori hračky
5 min. čtení

Proč byste i vašim dětem měli pořídit Montessori hračky

V dnešní době je výběr hraček pro děti prakticky nekonečný a neustále přicházejí nějaké novinky. Pro rodiče může být složité orientovat se v tom, které hračky jsou vlastně nejvhodnější. Ono to ale ve finále není až tak náročné. Berte vždy ty, co jsou vyrobené z neškodných materiálů, nemluví, nesvítí a nemají řadu dalších moderních funkcí. Ty totiž nejvíce podnítí dětskou fantazii.

Správná hračka by dítě měla nejen zabavit, ale také ho něco naučit, předat mu dovednosti či zkušenosti. Přesně takové jsou Montessori hračky.

Co jsou Montessori hračky pro děti?

Oficiálně nic takového jako Montessori hračky neexistuje, existují pouze hračky, které odpovídají Montessori filozofii – filozofii podporující děti k samostatnosti a objevování světa. Jak tyto hračky poznat? Nejsnazší je zamířit přímo do obchodu, jenž tyto hračky prodává, jako je i e-shop Montessori-hracky.cz. O tom ale až později.

Časem nejspíš Montessori hračky rozpoznáte i sami, mají totiž mnoho společného. Nenajdete v nich žádnou elektroniku, reproduktory ani světýlka. S Montessori hračkami dítě neprozkoumává, jak bliká světýlko, ale zkoumá gravitaci, tvary, hmatové vjemy a mnoho dalšího. Montessori hračky bývají také vyráběné z přírodních materiálů, nejčastěji dřeva, ale i plsti, nerezové oceli, gumy. Dítě s nimi poznává svět kolem sebe. Každá z Montessori hraček je zaměřená na jednu konkrétní dovednost.

6 důvodů, proč dětem pořídit Montessori hračky

Nejste ještě přesvědčení, proč se zaměřovat na Montessori hračky? Tady je šest podložených důvodů.

  1. Pomáhají rozvíjet motorické dovednosti a prostorové vnímání. Montessori hračky jsou navíc popisovány jako ztělesněné vzdělávání, protože při hraní zapojují co nejvíce smyslů.
  2. Zlepšují schopnost řešit problémy. Od paměti až po koordinaci, Montessori hračky také prokazatelně zvyšují IQ a zlepšují rozhodování i schopnost řešit problémy.
  3. Rozvíjí emoční inteligenci. Vyvolávají širokou škálu emocí, a tak si dítě vyvine empatii, sebeuvědomění, sebemotivaci i emoční kontrolu.
  4. Vylepšují sociální inteligenci. Inspirujte svého drobečka k tomu, aby se z něj stala společenská bytost. Tohle je stejně důležitá schopnost naučit se mluvit, číst, počítat
  5. Zlepšují koncentraci. Dokázat se soustředit na jeden jediný cíl je v dospělém životě potřeba. Užitečné je to ale už ve chvíli, kdy dítko nastoupí do školy.
  6. Podněcují kreativitu a představivost. Už Albert Einstein kdysi řekl, že představivost je důležitější než znalosti. Montessori hračky děti naučí myslet jinak.

I pro dřevěné hračky Montessori každopádně platí, že méně je více. Nezahrnujte dětmi přehršlí hraček. Stejně by neměly čas si se všemi hrát. Vybraly by si pár svých oblíbených a zbytek by ležel ladem nevyužitý.

Tipy na konkrétní Montessori hračky pro děti

Na závěr pro vás máme pár konkrétních tipů s popisem toho, jak mohou dítěti prospět.

Interaktivní překážková dráha

Překážková dráha na sobě má celou řadu knoflíků, čudlíků a pohyblivých částí. I při průjezdu autíčkem musí dítě překonat třeba ozubená kola či padací most. Tím se procvičují motorické schopnosti i logické myšlení.

Včeličky na výuku barev

Pro nejmenší děti jsou určeny vzdělávací včeličky. Hračka je dřevěná, včelky mají plstěná křídla. Dítě je musí pomocí pinzety vyjmout a poté vrátit do otvoru odpovídající barvy. Zároveň se tedy procvičuje i motorika, manipulace s pinzetou je však snadná, pinzeta je dostatečně velká.

Dřevěná magnetická tabulka

Tabulka se spoustou magnetů, ale i křídami, houbičkou a fixem dává nekonečné možnosti k hrám. Nejdříve se dítě naučí vůbec pojmenovat všechny prvky zobrazené na magnetech, pak může tvořit příběhy.

Další Montessori hračky pro děti najdete v českém e-shopu Montessori-hracky.cz.