Skládání puzzlí: oblíbená aktivita pro celou rodinu

0

I díky covid-19 se rodiny z velké části vrátily ke společnému stolu. Nejen k jídlu, ale i ke společným hrám. Nastal doslova boom deskových her. Avšak rozhodně nezaostávají ani tradiční puzzle, které jsou stále nápaditější a hodí se pro děti i dospělé.

Společné skládání puzzlí má obrovskou výhodu. Na rozdíl od různých společenských her se u puzzlí nemusíte rozhodovat, pro kolik let jsou určeny. Role se dají rozdělit a do skládání se mohou zapojit malé i větší děti, teenageři, rodiče i staří rodiče. Je to kooperativní zábava, při které se ti nejmenší učí od starších, a ti starší se nemohou vynadívat na to, jak se děti ve skládání puzzlí zlepšují. U deskových her naopak narážíme na limity. Čtyřleté dítě nebaví hry abstraktní, neumí ty strategické a v kooperativních je zas ti větší doslova převálcují. Puzzle jako oblíbená aktivita pro celou rodinu umožňuje naopak i těm nejmenším získávat nové zkušenosti a rychle se rozvíjet.

Puzzle pro děti jsou ideální samostatnou hračkou už od 2 let

Od 2 let? Podivujete se nad tak nízkým věkem? Možná budete překvapeni, ale jde to ještě dříve. První puzzle, které dítě skládá, jsou vlastně obrázkové kostky. Postupně přechází na puzzle s velkými dílky, které jsou bezpečné z hlediska nemožnosti je polknout, ale rovněž odolné. Třeba právě různému ocucávání, prohýbání apod. V podstatě tomu dnes odpovídá větší část podlahových puzzlí, ale i jiné puzzle z EVA pěny či třeba z extra odolného kartonu.

Jaké puzzle děti baví?

Samozřejmě především takové, které jsou na jejich znalostní úrovni. Pokud jim nabídnete k samostatnému skládání příliš složitou skládanku, budou se vztekat a mohou dokonce na puzzle zanevřít. Je proto dobré řídit se doporučeným věkem puzzle pro děti, ale současně své dítě sledovat, jestli už třeba neposkočilo na vyšší level. Pokud dítě puzzle nudí z důvodu přílišné jednoduchosti, opět to není dobré.

Pro jednodušší orientaci výběru puzzle pro samostatnou hru dětí může sloužit tento přehled:

  • Do 15 dílků: 3+
  • 35 dílků: 4+
  • 70 dílků: 70 +
  • 108 až 120 dílků: 6+
  • 260 dílků: 8+
  • 500 dílků: 9+

Puzzle 1000 a větší pak zvládnou teanageři, ale jsou již vhodné i jako zábava pro dospělé. V dětském i teenagerském věku jsou však více preferovány motivy, které souvisí s různými pohádkovými a filmovými dětskými hrdiny. Ať již jde o Krtečka, nebo třeba různé hrdiny z Disney pohádek a Marvel filmů. Právě tyto děti milují nejvíce a povedený motiv je též motivací k opakovanému skládání puzzlí. Oblíbená pak jsou též různá zvířata, u kluků auta a stroje.

Stále neopomínejte pěnové puzzle. Nejsou jen pro nejmenší. Používají se též jako hrací podložky. Ať již jsou třeba přímo s různými hracími motivy, jako jsou ulice města a hodí se tak pro hru s panenkami, autíčky o se zvířátky, nebo poslouží pro cvičení dětí. Pomocí podlahových pěnových puzzle se dá učit abeceda i počítat.

Myslíte to se skládáním puzzle vážně?

Jakmile se pouštíme, pokud jde o puzzle, do větších projektů, tedy zejména do skládání těch větších s mnoha dílky, budou se nám hodit pomůcky. Ideální je mít k dispozici podložku na skládání. Ta se hodí pro puzzle pro dospělé již od 500 kusů. Práci na skládání si tak srolovanou snadno odložíte, bez toho, aby se váš výtvor poškodil. Užitečné však pro vás budou i misky na třídění. V konečné fázi pak potřebujete lepidlo na puzzle.

Pro puzzle ke specialistům

Ideální je puzzle nakupovat online ve speciálním e-shopu, jakým je Puzzlemania.cz. Puzzle se zde prodávají za skvělé ceny, včetně příslušenství. Výběr je obrovský, pokud jde o značky, motivy i velikosti. Lze si snadno vybírat podle velikosti dílků i počtu dílků. Své vytoužené puzzle si dohledáte i podle autorů, vyberete si z nejprodávanějších či lze sáhnout po 3D puzzle. A co je hitem? Třeba umělecké puzzle, pomocí kterých si složíte oblíbená díla slavných malířů a pak si je vystavíte na zeď.