I děti potřebují na zahradě svůj koutek k odpočinku
3 min. čtení

I děti potřebují na zahradě svůj koutek k odpočinku

Zahradu u rodinného domu nebo chaty využíváme nejen pro pěstování zeleniny a květin, ale také pro odpočinek. Jak ji zařídit, aby se na ní cítily dobře i děti?

Po práci si, zvlášť v létě, rádi odpočineme u šálku dobré kávy nebo činnosti, která nás baví. Někdo rád zahradničí a relax je pro něj okopávání záhonů, jiný si raději sedne na terasu a přečte knihu. Když přemýšlíme nad tím, co nám ještě na zahradě chybí, měli bychom myslet především na to, kdo zahradu využívá a zda má dostatek prostoru. Děti mají totiž úplně jinou představu o tom, co vše se na zahradě dá dělat, než dospělí. Abychom se vyhnuli neustálému strachu o úrodu a napomínání, je vhodné zařídit kousek zahrady jen pro děti. Tam si mohou hrát i odpočívat a my se nemusíme stále třást strachy, kdy se jim povede polámat rajčata nebo kopnout míč do záhonu křehkých salátů.

Děti si chtějí především hrát a jsou velmi aktivní. Zatímco dospělí jsou rádi za chvíli klidu, kdy mohou jen tak sedět a odpočívat, děti většinou nevydrží na jednom místě déle než pár minut, i když u her odpočívají. Vymezte jim tak prostor, kde budou mít volnost a zároveň dostatek zábavy, aby neměly potřebu chodit jinam. Chybět tak nesmí kvalitní dětský zahradní nábytek, aby bylo kde si odpočinout, vychutnat svačinu nebo třeba kreslit. A samozřejmě nesmí chybět hračky, pro ty menší pískoviště a dostatek místa i na běhání nebo hru na honěnou. Ze strachu o svoje záhonky jim nemusíte přidělit nejzapadlejší kout zahrady, tam by se nejspíše necítily dobře a navíc je potřeba mít je pod dozorem. Ale můžete daný prostor spolu s dětmi označit obrubníky nebo malým plotem, který vám pomohou natřít. Jejich prostor tak bude jejich království, na které budou pyšné, a vy se můžete přestat bát o zbytek zahrady.

Oddělené prostory pro vaše koníčky a dětské hry pomohou vyhnout se zbytečným konfliktům i nechtěně zničené úrodě. Děti navíc svůj prostor budou moci využít i ke hrám s kamarády, a přitom je budete mít stále na očích.