Slunce – přírodní lék na akné, nebo nepřítel?
4 mins read

Slunce – přírodní lék na akné, nebo nepřítel?

O akné se traduje celá řada mýtů a polopravd. Mezi ně patří i to, že lidem s problematickou pletí prospívá slunění, neboť pomáhá účinně potlačit projevy nedokonalostí, koriguje nadměrné maštění a podporuje hojení zanícených míst. Ačkoliv má slunce blahodárný vliv na celou řadu kožních chorob, u akné situace není tak jednoznačná.

Jen málokdo se neraduje, když vysvitne sluníčko a my si můžeme užívat jeho hřejivých paprsků. Je nejdůležitějším zdrojem vitaminu D, nabíjí nás pozitivní energií, bojuje proti depresím a naše tělo díky němu produkuje větší množství endorfinů, hormonů radosti. Pokožka získá zdravější vzhled a krásnější odstín, takže ženám během léta významně usnadňuje práci se zkrášlováním. Pozitivně působí na celou řadu kožních onemocnění, jako je třeba lupénka nebo atopický ekzém. Jen u akné je situace trošku složitější.

Spoustě lidem se akné přes léto skutečně zlepší, zánětlivé projevy ustoupí a pleť se zdá čistší a vyhlazenější. Jenže řadě lidem trpícím na pupínky a jiné nedokonalosti se stav pokožky dokonce zhorší, a to vlivem nadměrného pocení, které v kombinaci s vlhkým, horkým počasím a nánosy mastnějších opalovacích krémů dokáže udělat na vaší tváři pěknou paseku.

Vhodná kosmetická péče

Základem je používat kosmetické produkty na míru i v létě – týká se to zejména opalovacích přípravků. Vyhněte se obloukem mastným krémům, které se těžko vstřebávají a v kombinaci s ostatními vlivy mohou zanášet póry, a vsaďte raději na ty nekomedonní s lehčí texturou. Uberte na make-upu, zvláště pokud máte problematickou pleť. Absolutní tabu jsou hutné a silně krycí make-upy, jež znemožňují pleti volné dýchání.

Místo toho si vyhrajte s líčením řas a úpravou obočí. Pokud vás příroda neobdařila vějířkem hustých, dlouhých řas a dobře rostlým obočím a zároveň řasenka ani sety na obočí nezvládnou dohnat to, co vám bylo odepřeno, nevěste hlavu. Existují speciální růstová séra slibující při pravidelné aplikaci viditelné změny v krátkém horizontu. Světovou jedničkou na trhu je v této oblasti prémiová americká kosmetika RevitaLash. Byla vyvinuta očním lékařem, slibuje tedy 100% bezpečné a šetrné složení. Doporučují ji dermatologové po celém světě a oblíbily si ji i takové celebrity jako Jennifer Love Hewitt, Kim Kardashian či Melissa Joan Hart.

Slunce léčí, nebo kamufluje?

Mnoho lidí se domnívá, že slunce má léčivé účinky, čistí pleť a pupínky tak jednoduše zmizí. Pravdou je, že spíše než o zázračný lék se jedná o optický klam. Zatímco pupínek na bledé pleti působí jako pěst na oko a svítí široko daleko, na opálené je jen méně vidět, což navozuje dojem zlepšení aknózních projevů. Zarudnutí, jizvičky, černé tečky jsou díky tmavšímu odstínu méně vidět, avšak rozhodně se nikam neztrácejí. Abychom byli spravedliví, nemůže slunci upřít jistý pozitivní efekt i pro lidi postižené akné, spíše ale jeho lehkou formou. Působením slunečního záření dochází k olupování vrchních vrstev pokožky, častější obnova buněk tedy vede k redukování množství mikroorganismů. Ty se nestihnou na povrchu kůže ani pořádně usídlit a zadělat na případný kožní problém. Jenže tento efekt je pouze krátkodobý a má své nevýhody. Slunce totiž kůži také vysušuje a dráždí, proto se vaše noční můra může vrátit, sotva za sebou léto zabouchne dveře. A mnohokrát i vlivem narušení produkce mazových žláz v horší podobě…