Správný vývoj dítěte – kojení

0

Kojení je nejvhodnější, přirozená a ničím nenahraditelná výživa pro novorozence a malé kojence už po celá tisíciletí a nic se na tom nezměnilo ani dnes. Krmení mateřským mlékem přináší řadu výhod od zdravotních, výživových přes imunologické až po sociální. Obsahuje látky potřebné pro rozvoj centrální nervové soustavy a vytváří základ střevní mikroflóry. O významu kojení tak není třeba diskutovat. Má vliv na imunitní systém, obsahuje cenné protilátky, které dítě chrání před různými nemocemi, před průjmy, před infekcemi, snižuje riziko cukrovky, alergie, obezity či anémie. Samozřejmě je důležité vlastní zdraví maminky a její stravovací návyky či vhodné doplňky stravy při kojení.

Mateřské mléko je unikátní tekutina, která díky svému složení plně a účelně odpovídá veškerým nárokům dítěte, obsahuje vše, co dítě potřebuje, a to v ideálním poměru. Jeho přijímání je první a nejpřirozenější projev novorozence. Mezi jeho nesporné výhody patří to, že se přizpůsobuje potřebám dítěte. Složenía výživové hodnoty se totiž mění v souvislosti s vývojem dítěte – jiné je pro novorozence, jiné pro tříměsíční nebo půlroční dítě. Tato jeho jedinečnost zajišťuje správný a zdravý vývoj a růst dítěte, respektuje zrání jeho jednotlivých funkcí, především centrální nervové soustavy a trávicího ústrojí. Je lehce stravitelné, nijak nezatěžuje jeho trávicí systém. Sání prsů podporuje správný vývoj dětských úst, zubů a řečových orgánů, pomáhá předcházet přerušenému dýchání během spánku uzavřením dýchacích cest.

Prokázalo se, že kojené děti lépe prospívají a vyvíjí se. Kojení podporuje nejen jejich zdravý tělesný vývoj, ale ovlivňuje také jejich vývoj emocionální. Při kojení se matka a dítě vzájemně poznávají, sdělují si lásku, vytváří se mezi nimi vzájemné pouto, silná emoční vazba, která má pozitivní vliv na vývoj dětské psychiky. Dítě cítí, že je milováno, je uspokojena jeho potřeba blízkosti. Podle Světové zdravotnické organizace by měly být všechny děti výlučně kojeny do 6. měsíce života, do této doby mateřské mléko zajistí dítěti optimální růst, vývoj a zdraví. Teprve po uplynutí této doby je čas na zavádění nemléčných příkrmů.