Teplo rodinného krbu bez starostí
3 min. čtení

Teplo rodinného krbu bez starostí

Přes den míváme pocit, že už nastalo léto. Hřejivé sluneční paprsky a krásné počasí nám dokáže zpříjemnit den, večery jsou však pořád velmi chladné. Posezení u krbu je tak velmi vítaný odpočinek.

Odpočinek u krbu

Abychom si pořádně odpočinuli, potřebujeme klid. U krbu se výborně relaxuje, praskání ohně a příjemné teplo, které od něj jde, nám pomáhají cítit se pohodlně a mít kolem sebe tu správnou atmosféru. Z popíjení kávy nebo čtení knihy nás ale ruší neustálá potřeba vstávat a přikládat, aby oheň nevyhasl, a my jsme měli stále teplo. Navíc musíme mít čím topit, což většinou už v pokročilém jaru znamená problém. Zásoby dřeva, které jsme si připravili na zimu, už často zmizely a tak topíme tím, co nám zbylo. Dřevo tak máme často nevysušené, mokré a to špatně hoří a hodně kouří Místo odpočinku nás tak čeká jen běhání kolem krbu ve snaze udržet ho v chodu. Ideální řešení jsou brikety, které mají vysokou výhřevnost a minimální odpad a vydrží hořet dlouho.

Pohodlné vytápění

Dřevěné brikety se vyrábí ze zbytků, které vznikají v dřevozpracujících závodech, tedy z pilin a dřevních štěpků. Ty se pak suší v průmyslových sušičkách, aby měly nízkou vlhkost. Poté se pod vysokým tlakem lisují do požadovaných tvarů, nejčastěji cihly nebo válce. Nepoužívají se žádné chemické látky, pojiva či lepidla, proto je topení dřevními briketami šetrné i k přírodě. Na stejném principu se vyrábí také dřevěné pelety, které se používají do kotlů a můžeme jimi vytápět celý dům či průmyslový objekt. Představují způsob, jak topit pohodlně a nemuset každý den několikrát běžet ke kotli, aby nevyhasl, a doma jsme tak neměli zimu. Peletky je možné dávkovat do kotle pomocí automatického podavače a tak si celé topení ulehčit a ušetřit práci, ke kotli pak musíte jen jednou či dvakrát za týden na kontrolu a  vysypání popelníku.

Pelety i brikety se dobře skladují a s jejich přípravou nemáme skoro žádnou práci. Nemusí se řezat, štípat ani skládat pro správné uskladnění a při používání vyprodukují jen minimální odpad.