Tipy, jak si s malým „atopáčkem“ užít zimu plnými doušky
4 min. čtení

Tipy, jak si s malým „atopáčkem“ užít zimu plnými doušky

Období zimy je pro děti s atopickým ekzémem nepříjemné a při pohledu na jejich pokožku trpí i jejich rodiče. Přitom se stačí řídit jednoduchými pravidly a učinit určitá opatření, která projevy atopie zmírní, nebo dokonce zcela potlačí. Pokud máte doma atopáčka a nevíte si rady s péčí o jeho citlivou pokožku, nepřestávejte číst. Prozradíme vám, jak si společně s dítětem vychutnat sněhové radovánky i sportování.

 

Co to znamená, když je dítě atopik?

Kůže ekzematika je vrozeně citlivější a reaguje na látky, které se v okolí běžně vyskytují. Do těla se mohou dostat různými způsoby: kůží, dýchacími cestami či trávicím ústrojím. Imunitní systém si s nimi nedokáže poradit a dochází k nepříjemným a někdy až k bolestivým projevům. K typickým reakcím patří zarudnutí a vysoušení kůže, svědění, otoky, drobné pupínky i záněty.

Kůže pacientů s atopickou dermatitidou, tedy nejen dětí, se potýká s neschopností zadržovat vodu. Proto mezi rohovými buňkami obsahuje méně tuků (ceramidů), jež slouží jako pojivo, a je náchylnější na tvorbu jemných trhlinek. V průběhu zimy navíc klesá produkce ceramidů  zhruba o třetinu – proto jsou projevy vysychání intenzivnější než během roku.

 

Pozor na suchý vzduch a přechody mezi venkovním a vnitřním prostředím

Situaci nepřidává ani pobyt v přetopených místnostech a neustálé přechody do mrazivého venkovního prostředí. Kůže trpí a projevy atopického ekzému se stupňují. Častou chybou rodičů je neúměrné oblékání dětí, které pod vrstvami oblečení potí. Proto je vhodné dítko oblékat tak, aby mu nebyla zima, ale na druhou stranu předcházet přehřívání při pohybových aktivitách.

Průběh ekzému se zhoršuje také následkem prodělaných virových onemocnění, které děti provází po celo zimu. Dokonalá ochrana neexistuje, ale je rozumné dodržovat alespoň základní zásady prevence: zbytečně se s dětmi nepohybovat na akcích s hojnou účastí lidí (min. těm, které se pořádají v uzavřených prostorách), omezit dobu strávenou v nákupních centrech a raději si vyrazit na procházku než do dětské herny.

 

Exotickou dovolenou si raději odepřete

Co si mnoho rodičů neuvědomuje, je riziko zhoršení ekzému v reakci na prudkou změnu okolní teploty a tlaku v případě pobytu u moře v exotických oblastech. Dítěti s atopií neprospívají ani delší lety v klimatizovaném letadle.

 

Nepodceňujte péče o rty a chodidla

K „tradičním“ komplikacím patří tzv. „vyrážka z oblizování“, která vzniká následkem oblizování rtů a okolní pokožky. Děti si ústa oblizují, aby pokožku zvlhčili a zbavili se pocitu vysoušení. Proto je důležité používat balzám, a to především v době, kdy teplota nekompromisně klesne pod nulu.

A konečně „zimní noha“ způsobená dlouhodobým nošením uzavřené obuvi, ve které se noha potí. Projevuje se olupováním a zarudnutím bříšek palců a následně dalších prstů chodidel. Není-li o nohy adekvátně postaráno (péče začíná výběrem vhodné obuvi a pokračuje aplikací kosmetikou na suchou pokožku), může kůže na přední čtvrtině chodidla popraskat.