Úzkostná porucha dokáže (ne-)pěkně potrápit
3 min. čtení

Úzkostná porucha dokáže (ne-)pěkně potrápit

Žijeme v rychlé době. Nároky na naše výkony se neustále stupňují, a to nejen v zaměstnání, ale i v osobním životě. Chvíli, určených k odpočinku, není mnoho. Přestože si člověk vnitřně uvědomuje, že není stroj, ale potřebuje chvíli „vypnout“, společnost v okolí mu to obvykle nedovolí. Snaha vše zvládnout a být dokonalý žene kupředu nejen manažery, ale i úředníky, řemeslníky, ale třeba i matky na mateřské.

Velká únava, přetažení, syndrom vyhoření a úzkostná porucha jsou lidmi často přehlíženy a bagatelizovány. Lidé se doslova stydí za to, že si chtějí odpočinout a přiznat si, že nutně potřebují načerpat síly, to je dnes veřejností bohužel často bráno jako slabost. Nonstop práce bez možnosti „dobít baterky“ se musí někde projevit. Bohužel obvykle v negativním světle.

 

Jak poznat úzkostnou poruchu?

Úzkostná porucha se projevuje jako značný pocitu neklidu, že něco není dobře, že se něco stane, že člověk něco nezvládne. Postižený má nízké sebevědomí, trpí pocity viny, nedokáže asertivně prosadit svá práva a velmi špatně snáší kritiku. Úzkostná porucha má i somatické příznaky, jako chronická nachlazení, virózy a zánětlivá onemocnění. Dalšími typickými příznaky jsou například dlouhodobé zažívací problémy, průjmy, ale i úporné zácpy, bolesti hlavy a zad, pocity stálého svalového napětí a poruchy spánku.

 

Léčba, která pomůže zahnat chmury

Stavy úzkosti jsou často natolik nesnesitelné, že jsou lidé trpící touto poruchou ochotni hledat úlevu za každou cenu. Jsou velmi ohroženi závislostí na alkoholu a dalších návykových látkách, které však symptomy poruchy v dlouhodobém časovém horizontu dramaticky zhoršují. Léčba úzkostné poruchy  je během na dlouhou trať. V první fázi je to dechová strategie, která dokáže zvládnout akutní záchvat paniky. Druhým krokem je účinná behaviorální psychoterapie, která by měla postupně nalézt příčinu obtíží a odstranit ji.

 

Proč oslovit odborníky?

V těžkých případech řeší potíže psychofarmaka. Nejčastější volbou jsou antidepresiva nové generace, tedy inhibitory zpětného vychytávání serotoninu či noradrenalinu. Člověka uvedou do vnitřní rovnováhy a klidu. Zmírňují stres a zlepšují náladu. Neléčená panická ataka totiž může mít fatální následky. V případě, že se necítíte v pořádku a trpíte některým z výše uvedených příznaků, neváhejte oslovit odborníky, dokud je čas.