Vánoce zdravě!
3 min. čtení

Vánoce zdravě!

Hromady cukroví, těžká nebo smažená jídla, větší množství alkoholu – to vše dává našemu organismu přes Vánoce vydatně zabrat. Přebytek cukru může způsobit nejenom přibírání na váze, ale také výrazně podpořit onemocnění kardiovaskulárního systému či rozvinout vysoký krevní tlak. Jak si i o Vánocích zachovat formu a udělat něco pro své zdraví?

 

Méně cukru a tuku

Na mlsání není vůbec nic špatného. Pokud vás však honí chuť na sladké, zkuste sáhnout po zdravější verzi cukroví. Jak to udělat? Vynechejte prázdné kalorie a místo hromad bílé mouky a cukru pečte z žitné či pohankové mouky, klasický cukr nahraďte třtinovým či medem. Velmi populární jsou i kuličky z ovesných vloček či nepečené cukroví, které obsahuje ovoce.

To stejné platí o štědrovečerní večeři. Bramborový salát můžete krásně odlehčit tím, že bude obsahovat více zeleniny a místo majonézy použijete jogurt ochucený bylinkami. Také smažený řízek nahraďte rybou – přece jen kapr je tradiční pokrm, ale pokud vám příliš nechutná, není problém připravit jinou rybu, např. lososa či pstruha.

 

Doplňujte vitamíny

Problémem veškerého tradičně konzumovaného jídla na Vánoce je obsah prázdných kalorií bez výživové hodnoty. Zvláště, pokud se snažíte redukovat svoji hmotnost, toto období může tělo a organismus vyhodit z rovnováhy a další hubnutí už nemusí jít tak snadno. Nedostatek živin také může narušit obranyschopnost, kterou právě v zimním období potřebujeme. Dbejte tak na pravidelný přísun vitamínů a minerálů. Jak toho docílit? Konzumací ovoce a zeleniny. Ne každý (a zvláště potom děti) však snadno vymění sladkosti za misku s ovocem. Pro tyto případy jsou ideální ovocné a zeleninové šťávy, které se snadno stráví a chutnají výtečně. Také podpoří vaše zdraví, hravě si poradí s krevním tlakem, sníží cholesterol, posílí imunitu a zlepší látkovou výměnu. Stačí jen dobrý odšťavňovač, který si poradí i s tvrdou zeleninou. Jedním z takových je i nízkootáčkovýšnekový odšťavňovač Orava OS-150. Díky své technologii odšťavňování na bázi lisu, obsahuje až desetkrát více živin, vitamínů a minerálů než klasické odstředivé odšťavňovače, a také nedochází k oxidaci, takže obsah všech látek je mnohonásobně vyšší. Výhodou je také nízký příkon 150 W, díky kterému je zařízení levné na provoz. Součástí je litrová nádoba na šťávu, druhá litrová nádoba na dužinu a dvoufázové sítko s rozdílně velkými otvory.

Vánoce nemusí být nezdravé, dopřejte proto svému tělu to nejlepší s odšťavňovačem Orava OS-150. Najdete jej na webu www.orava.info.