Důležitá výbava cyklisty. Co vám nesmí chybět?
5 mins read

Důležitá výbava cyklisty. Co vám nesmí chybět?

Cyklistika dnes není jen sport, je to vášeň. A na vášni nešetříme a hodně jí obětujeme, obětujeme jí část sebe. A tudíž je zřejmé, že cyklistika není jen o kole. Samozřejmě dobře vybavené kolo je základ. Ale abychom na kole byli při každé vyjížďce spokojeni, musíme mít spoustu dalších nezbytností, díky kterým si jízdu na kole můžeme užít bez obav při každém šlápnutí. Které cyklistické doplňky jsou ty pravé?

 

Cyklistický batoh

Rozdíl mezi běžným batohem a cyklistickým batohem je nepřekonatelný. Cyklistické batohy jsou stavěné tak, aby anatomicky ladily s vaším tělem, staly se jeho součástí a nijak vám nebránily v pohybu. Pořídit si ho můžete v ultralehkém provedení a jejich tvar snižuje odpor vzduchu. Většinou bývají doplněny také o vak na vodu.

 

Vak na vodu

Zastavování kvůli pití velmi zdržuje. Možnost neustálé hydratace je tou nejpříjemnější volbou, která vám umožní stále šlapat a pít kdykoliv se vám zachce. Vaky na vodu patří do batohu a nejideálnější možností je vybírat batohy, které v sobě mají vodní zásobníky již zabudované. Dalším skvělým doplňkem k batohům je také pláštěnka.

 

Cyklistický sporttester

Dnešní sporttestery jsou inteligentními dětmi tachometrů, které toho svedou mnoho. Všechny důležité informace můžete mít stále na očích, můžete si hlídat svojí správou tepovou frekvenci, rychlost, ale také své výsledky, které budou mít jistě vzestupnou tendenci.

 

Cyklistické boty

V dnešní době je moderní jít za tím nejlepším, a pokud vám na kolo nestačí běžné boty, máte možnost disponovat speciálními cyklistickými tretry. Jejich specifickou vlastností je extrémní přilnavost podrážky k pedálu, vysoká odolnost a také maximální využití vaší energie k pohybu. Tretry na kolo můžete mít silniční a na zimu, dobré je si také opatřit návleky na tretry.

 

Pořádné rukavice

Cyklistické rukavice jsou pro mnohé nejdůležitější ochranou na kole. Většina z nás používá rukavice, které mají uříznuté prsty. Pokud s kolem rádi vyrazíte do terénu a často padáte na zem, jistě znáte ten nepříjemný pocit, když se vám sedřou bříška prstů. Opatřit si můžete i celkové rukavice, ty jsou vyráběny tak, aby byly maximálně prodyšné a nemuseli jste se s nimi bát padat.

 

Ponožky a podkolenky

Dlouhé funkční ponožky a podkolenky nejsou ani tak pro parádu, jako pro ochranu. Zajistí vám suché nohy tím, že budou dokonale odvádět pot a také vám zajistí, aby vám nesjížděly kolenní chrániče.

 

Termo prádlo

Součástí cyklistických dresů je také funkční termo prádlo. Také odvádí pot, ale zároveň vám v něm není nikdy zima ani teplo. Rozhodně vlhkost je passé. Budete se v něm cítit příjemně, jako v druhé kůži. Termo prádlo můžete sehnat také pro děti.

 

Brýle

Brýle jsou vhodné pro lepší vidění v letních měsících ale také, abyste své oči ochránili před mnohými nepříjemnosti jako je písek v očích či nějaká ta zatoulaná muška ve chvílích, kdy to rozjedete jako o závod.

 

Helma

Kompletní ochranu hlavy nabídnou sjezdové helmy, které disponují ochranou brady, nicméně pro občasné výlety na kole postačí klasika nebo lepší enduro helma. Pokročilé helmy mají chránič brady odepínací a disponují i držákem na kameru. Pokud se vám v přilbě příliš potí hlava, sáhněte po perforovaném modelu, který má více než 20 otvorů a máte po problému.

Bez těchto důležitých potřeb na kolo se dnes již správný cyklista neobejde. Pokud si cyklo výlety zamilujte, budete potřebovat vše zmiňované pro vaši pohodlnou cestu. Zapomněli jsme na něco?